Faiz artışı ve BDDK kararı ile gerileyen Dolar/TL yeniden 7,63’e yükseldi

Faiz artışı ve BDDK kararı ile gerileyen Dolar/TL yeniden 7,63’e yükseldi

Faiz artışı ve BDDK kararı ile gerileyen Dolar/TL yeniden 7,63’e yükseldi

Investing.com –  Son haftalarda rekor yükselişler gösteren kuru dün öncesi 7,72 ile yeni rekor seviyeyi gördü. Piyasaların faiz artışı beklemediği toplantıda merkez, 200 bp faiz artışı yaparak piyasaları şaşırttı. Merkez Bankasının faiz artışına gitmesinde enflasyondaki yükseliş risklerinin kuvvetlenmesi etkili oldu ve kurul karar metninde “Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla Ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir.” ifadesini kullandı.

Faiz artışının ardından bugün BDDK, vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak, söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklara oranı şeklinde belirlenmiş %1 olan sınırlamanın yeniden %10’a yükseltildiğini açıkladı.

Faiz artışı ve türev işlemler sınırlarının gevşetilmesi ile kuru bugün 7,50’ye geriledi, ancak kurdaki düşüş sınırlı kaldı ve fiyat son saatte yeniden 7,63’e çıktı. Dün günü 7,62’den kapatan kur bugün son saatteki yükselişi ile açılış seviyesinde dönerken haftalık bazda ise TL’nin kaybı devam etti.

Temmuz ayın sonuna doğru 6,80’li seviyelerdeki sıkışmayı yukarı yöne kıran kurdaki rekor atakları bu ay hızlandı. Merkezin faiz artışı dahil sıkılaşma adımlarına karşın fiyat yüksek seviyelerini koruyor. TCMB ve BDDK hamlesine karşın bugün günün ikinci yarısındaki yükselişte doların küresel piyasalardaki yükselişi de etkili oldu. 94,62 ile son iki ayın zirvesinde işlem görüyor ve dolar bugün euro karşısında 1,1630 ile 2 ayın zirvesinde işlem görürken gelişen ülke paralarının da tamamı karşısında değer kazanıyor. Gelişen ülke paralarından günlük bazda dolar karşısında en çok düşüş %1,20 ile Güney Afrika randından yaşanırken ruble, peso ve de %1’e yakın kayıp yaşıyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir