Euro/TL 9,0 seviyesini aşarak tarihi zirve yaptı, Dolar/TL 7,69’a çıktı

Euro/TL 9,0 seviyesini aşarak tarihi zirve yaptı, Dolar/TL 7,69’a çıktı

Euro/TL 9,0 seviyesini aşarak tarihi zirve yaptı, Dolar/TL 7,69’a çıktı

Investing.com –  Son bir aydır aralıksız yükselerek rekor kıran döviz kurlarında bugün yeni seviyeler görüldü.

7,69 ve 9,030 seviyesine yükselerek bugün de rekor tazeledi. dün 8,37’yi aşarak yeni rekoru görmesinin ardından bugün 8,35’ten işlem görürken ise9,78’den işlem görüyor.

Sterlin, TL karşısında 9,91 ile rekor kırmasının ardından anlaşmasız brexit olasılığının fiyatlanması stelinde sert kayıp olmuş ve kur da 9,50’ye dopru düşüş yaşamıştı, ancak son hafta sterlindeki toparlanma ile fiyat yeniden yükselişe geçti. En değerli para birimlerinden sterlin hariç tamamı karşısında rekor düşüş yaşayan TL’nin yılın ilk 9 ayındaki kaybı da %22’yi buldu.

2020’ye 5,90 üzerine başlayan kur, yıl içinde en düşüş 5,84 seviyesini görmesinin ardından ilk rekoru Mayıs ayında kırdı. Ağustos itibariyle rekor yükselişini hızlandıran kur, Eylül’de de hemen her gün rekor tazelemeye devam etti. Euro kurunda da benzer durum var, 6,67 ile yıla başlayan kur bugün 9,0 seviyesini aşarak zirveyi gördü.

Gelişen ülke paralarından negatif ayrışan TL’de negatif faiz, yüksek enflasyon ve cari açık, kredilerdeki büyük genişleme ve jeopolitik riskler gibi gelişmeler değer kaybına neden olan başlıklar. Ağustos’ta kurdaki hızlı ataklara karşın faiz artırımına gitmeyen merkezin yarınki toplantıda da politika faizinde değişiklik yapması beklenmiyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir