Euro Bölgesi imalat PMI Şubat’ta talebin artmasıyla 57,9’a sert yükseldi

Euro Bölgesi imalat PMI Şubat’ta talebin artmasıyla 57,9’a sert yükseldi

Euro Bölgesi imalat PMI Şubat’ta talebin artmasıyla 57,9’a sert yükseldi

Jonathan Cable

LONDRA, 1 Mart (Reuters) – Euro bölgesi imalat verisi (PMI) Şubat’ta talepteki artışa paralel olarak 57,9’a sert yükseldi, ancak talep artışı hammadde kesintilerine ve girdi maliyetlerinde artışa neden oldu.

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için getirilen kısıtlamalar nedeniyle euro bölgesinde baskın konumda olan hizmet sektörü fazlasıyla zarar gördü. Bu nedenle euro bölgesinde ekonomiyi destekleme görevi bir nevi imalatçıların üzerine kaldı.

IHS Markit euro bölgesi nihai imalat PMI verisi Şubat’ta 57,9’la üç yılın en yüksek seviyesini görürken kayıtların tutulmaya başladığı 20 yıllık dönemin en yüksek değerlerinden birini aldı. IHS Markit euro bölgesi nihai imalat PMI Ocak’ta 54,8 olarak açıklanmıştı. PMI’ın 57,7 olması bekleniyordu.

IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson, dedi.

İmal edilen ürünlere artan talep yaklaşık iki yıl içerisinde ilk defa fabrikaları çalışan sayılarını artırmaya sevk etti.

Ancak tecrit önlemlerinin tedarik zincirini sekteye uğratmasıyla hammadde bulmakta zorlananan fabrikalar teslimat sürelerini fazlasıyla uzatmak durumunda kaldı.

Hammadde kıtlığıysa tedarikçilerin neredeyse son 10 yıl içerisinde ilk defa bu kadar yüksek oranda fiyat artışına gitmesine neden oldu. PMI’ın girdi fiyatları alt endeksi 68,3’ten 73,9’a yükseldi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir