Esnaf ve Sanatkarlar Derneği/Çelikus: Ahilik Türkiye’yi Şaha Kaldırır

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği/Çelikus: Ahilik Türkiye’yi Şaha Kaldırır

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği/Çelikus: Ahilik Türkiye’yi Şaha Kaldırır

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Ahilik Teşkilatına Günün Koşullarına Uyarlanarak Yeniden İşlerlik Kazandırılmasını Önerdi. Çelikus, Pandemi ve Ağır Sorunlar Altındaki Esnafın Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’nı “Buruk” Kutlayacağını da Belirtti.

Kurumun açıklaması şöyle:

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Ahilik teşkilatına günün koşullarına uyarlanarak yeniden işlerlik kazandırılmasını önerdi ve bu durumda Türkiye’nin “şaha kalkacağı”nı savundu. Temeli sevgi, kardeşlik, üretim ve paylaşım olan Ahilik teşkilatı günümüze uyarlandığında, sevgi ve kardeşliğin en güzel şekilde bu topraklarda yeşerdiğini ve yaşatıldığını göreceğiz. Yine üretimin yerli ve milli olarak üreten bir ekonomiye döndüğünde zenginleşen bir ülke göreceğiz. Ve paylaşımında adil bir şekilde gerçekleştiğinde geleceğe umutla bakan mutlu bir toplum inşa edeceğiz. Bunun için devletin, hükümetin ve milletin elbirliği ile Ahlik sistemine sahip çıkarak şahlana bir Türkiye’yi birlikte inşa edebiliriz.

ESDER Genel Başkanı Çelikus, Ahilik Haftası ve esnaf bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, Selçuklu ve Osmanlı döneminde sosyal adalet, barış ve ilerlemenin teminatı olan Ahilik sisteminin yeniden yaşama geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Çelikus, “Bu zor değil. Ahilik teşkilatını atalarımız yüzyıllardır uyguladılar. Uygulaması ve güzel sonuçları olan bu teşkilatın günümüzde hayata geçirilmemesi için hiçbir sebep yok. Yeter ki samimiyetimizi, aklımızı ve ruhumuzu ortaya koyalım” diye konuştu.

Ahi teşkilatının yeniden hayata geçirilmesi durumunda Türkiye’nin şaha kalkacağını ifade eden Çelikus, “Ahilik geleneğinin tam anlamıyla yaşatıldığı dönemlerde Türk Milleti idari, askeri ve ekonomik alanda dünyanın en güçlü devleti haline gelmiştir” dedi.

-iDeal Haber Merkezi-

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir