Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Investing.com –

Mali ve siyasi sorunlar açısından varsayılan güvenli liman varlığı altın, ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs-pozitif olduğunu duyurduğu gün düşüş yaşadı.

Trump’ın Covid-19 enfeksiyonu öğrenildikten sonra dolar ise ralli yaptı. Dolar: pandemiden kaynaklı harcamadan doğan büyük mali açık, rekor resesyon, binlerce işyerinin kapatılması, tarihi seviyede işsizlik ve diğer ekonomik hastalıklara rağmen Ağustos ayı başından beri güçten güce koşan para birimi.

Amerika’nın 11 Eylül’den beri en olağanüstü saatinde olduğumuzu kimse inkar etmez. Ancak buna rağmen mantık üstün gelmeli. Bu hafta altında ve dolarda olan şey, mali parametrelerin çoğunu ve liman mantığını yerle bir ediyor.

OANDA analisti Ed Moya, siyaset ve piyasalar için komple kaotik geçen bir haftanın ardından başka ne tehlike olduğuna dair bize bir fikir veriyor.

“Trump’ın pozitif kovid testi, önümüzdeki birkaç hafta boyunca yönetimi nasıl idare edeceğine dair yeni bir belirsizlik dalgası yaratıyor. Tüm kampanyaları ve tartışmaları gerçekleşmeme riski altında mı? Ve bu, Kasım ayından önce teşvik anlaşmasının yapılma şansını düşürüyor mu?”

Bu teşvik aşırı önemli, yalnızca milyonlarca işsiz Amerikalı için değil, aynı zamanda altının tekrar yükselmesi için de.

Bir zamanlar, Orta Doğu üzerinden füze ateşlenmesi ya da Kuzey Kore’nin test etmesiyle, altının kolayca 20 dolar arttığı günler vardı. Şimdi yok.

2008-09 mali krizinin hemen ardından başlayan Fed’in niceliksel genişleme (QE) politikası, altın yatırımcılarının tavrını epey değiştirdi. QE ile para kazanmak kolaydı. Bu olmadan, altındakiler de dahil olmak üzere hiçbir yatırımcı ilgili görünmez.

Bu nedenle Trump’ın koronavirüs-pozitif olması, liman olan altın için sadece yeni bir olay olarak geçti gitti.

Bazı açılardan bu durum, sarı metalin Mart ayındaki tavrını hatırlattı – ABD’de patlayan Covid-19 salgını, tüm varlık botlarını alabora eden bir tsunamiye dönüşünce altın bir risk enstrümanı gibi davrandı. Altın Cuma günü hisse senedi piyasalarıyla ilgilenmedi – günün epey düşük seviyelerine indi hatta – ancak Mart döneminde de kral olan dolarla ilgilendi. Açıkça görülüyor ki altın, yeni bir teşvik olmadan kansız kalmaya devam edecek.

Trump’ın kendi @realdonaltrump hesabından yapılan paylaşımda, ek teşvik ihtiyacı vurgulandı: “BÜYÜK AMERİKAMIZ TEŞVİK İSTİYOR VE ONA İHTİYAÇ DUYUYOR. BİRLİKTE ÇALIŞIN VE ŞUNU ÇIKARIN. Teşekkürler!”

Trump’ın koşullarına ilişkin hafta sonu yayınlanan çelişkili raporlara bakacak olursak Trump’ın bu tweeti hastane yatağından atıp atmadığı belirsizliğini koruyor. İşe yarar mı bilmiyorum ama başkan daha önce de kendi Twitter hesabını başkalarının kullanmasına izin vermişti – Beyaz Saray danışmanlarına ve aile üyelerine tahminen. Bunun kanıtı, Salı günü rakibi Joe Biden ile çekişmeli bir tartışma yürütürken hesabından eş zamanlı tweetler atılması oldu. Trump Cumartesi günü hastaneden video attığında sağlığıyla ilgili “esas testin” birkaç gün içinde belli olacağını söyledi.

Ancak altına dönecek olursak Ağustos ayında yaklaşık 2.090 dolarlar ile (Mart ayında gördüğü yedi ayın düşük seviyesi 1.458 dolardan) rekor yüksekleri görme sebebi, Koronavirüs Destek, Yardım ve Ekonomik Güvenlik (CARES) Yasası ve bunun ilk çeyrekte ABD Kongresi tarafından kabul edilen tekrarıydı. Bu teşvikin 3 trilyon doları ikinci çeyrekte biterken daha çok desteğe ihtiyaç var ve altın boğaları para sesi için beklemede.

Ancak 3 Kasım’daki başkanlık seçimi öncesinde yeni teşvik paketi konusunda anlaşma meselesi çok tartışmalı.

Trump ile aynı telden çalan Cumhuriyetçiler ve Meclis Başkanı Nancy Pelosi öncülüğündeki Demokratlar, son üç boyunca CARES’in akabindeki bir paket için tartıştı.

Tartışma, paketin boyutu hakkındaydı. Öte yandan özellikle havacılık sektöründe olmak üzere binlerce Amerikalı, destek paketi olmadan işlerini kaybetme riski ile karşı karşıya.

Demokratların, Sağlık ve Ekonomik Toparlanmaya Dair Acil Durum Çözümleri Torba Yasası (Health and Economic Recovery Omnibus Emergency Solutions (HEROES) Act) olarak adlandırdıkları kendi teşvik paketi versiyonları var. HEROES, normalde, Demokratlar tarafından 2,2 trilyon dolara düşürülmeden önce 3 trilyon dolar olarak sunulmuştu.

Görevdeki ikinci dönemi için savaşan Trump, Pelosi’yi bu mesele üzerinde siyasi bir futbol oynamakla suçladı. Pelosi, herhangi bir anlaşmanın Trump’ın şahsi menfaatine değil, Amerikalıların yararına olması gerektiğini söyleyerek sert bir karşılık verdi.

İki tarafın önümüzdeki haftalarda görüşmeleri sürdürmesi bekleniyor.

Petrol cephesinde; ABD Ham petrolü hafta bazında %8 kayıpla, art arda ikinci düşüş haftasını yaşadı. Bu kaybı, iki haftada kazandığının %10’unu silip süpürdü.

ABD ve Avrupa’daki virüs vakalarında son zamanlarda görülen artışı endişe içinde izleyen petrol yatırımcıları, Cuma günü yayınlanan Eylül ayına ait ABD iş raporundaki kasvet ile bir kez daha darbe aldı. Libya’daki ham petrol üretimindeki artış riski de geçen haftadan beri piyasayı baskı altına alan diğer bir faktör oldu.

Çalışma Bakanlığı’nın aylık tarım dışı istihdam raporu, ABD’nin Eylül ayında sadece iş artışı yaşadığını gösterdi – Ağustos ayındaki 1,5 milyonluk okumanın yarısından az.

Libya’da bir petrol sahasının daha yeniden açılmasının ardından ülkedeki petrol üretimi günlük yaklaşık 300.000 varile çıkarak talebin hala zayıf olduğu bir zamanda piyasayı yeniden dengelemeye çalışan OPEC üyeleri için yeni bir baş ağrısı yarattı.

ABD ham petrol fiyatları Eylül ayında %6 kayıp yaşarken üçüncü çeyreği değişmeden bitirdi.

Aralık ayı vadeli işlemleri Cuma günü 1.904,00 dolarda işlem gördü. 1.895,20 dolar ile seansın düşük seviyesini gördükten sonra gün bazında %0,5 kaybederek 1.907,60 dolardan işlem gördü. Hafta bazında %2,2 artış yaşadı.

, 1.889,93 dolar ile seansın düşük seviyesini gördükten sonra 7,52 dolar kaybederek 1.898,30 dolara geriledi. Haftayı %2,1 yüksek kapattı.

ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin, yeni teşvik paketi için Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile görüşme halinde olduğunu söylemesinden dolayı altın, Cuma günkü düşüşten önce Perşembe günü 1.900 dolar seviyesine geri döndü.

New York’ta , Cuma günü en son 36,97 dolarda işlem gördü. Resmi olarak seansı 1,67 dolar düşüşle 37,05 dolarda bitirdi. Seansın düşük seviyesi 36,63 dolardı.

Hafta bazında WTI %8 düşerek %2,1 olan haftalık düşüşünü artırdı.

Londra’da ham petrol, en son 39,19 dolarda işlem gördü. Resmi olarak seansı 1,66 dolar düşüşle 39,27 dolarda kapattı. Cuma günü Brent, Haziran ortasından beri dibi görerek 38,80 dolara geriledi.

Hafta bazında kaybı, %2,9’luk düşüş ardından %6,3 oldu.

Genscape Cushing ham petrol stok tahminleri (özel veri) 

petrol stoklarına ilişkin haftalık raporu. 

ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA dair haftalık rapor.

EIA dair haftalık rapor. 

EIA raporu

haftalık petrol kulesi sayımı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir