Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Investing.com – Bu hafta petroldeki esas hikaye, yaklaşık %7’lik düşüşü değildi. Ekim sonundan itibaren ham petrolde tek yönlü bir sanal ticaret, nihayet bozuldu; işte gerçek hikaye buydu.

Dört aydan fazla bir süredir petrol fiyatları, OPEC+ üretim kesintileri, Covid-19 kapanmalarından çıkıp ekonomik yeniden açılış vaadi ve ABD salgın paketi nedeniyle büyük ölçüde tek yönde – yukarı – gitti.

Küresel seyahat pandemi nedeniyle ağır bir şekilde kısıtlandığı için jet ve diğer ulaşım yakıtlarına olan anemik talep neredeyse gözden kaçtı.

Avrupa’nın yeni enfeksiyon salgınları ile sürekli mücadelesi, endişe verici derecede yavaş aşılama hızı ve bloktaki yeni karantinalar da çok az ciddiyetle ele alındı.

Boğa anlatımına uygun olmayan sorgular, gelişmiş ülkelerden oluşan OECD grubundaki petrol envanterlerinin zaten beş yıllık mevsimsel eğilimlere yakın olduğunu ve daha fazla üretim kesintisiyle daha iyi hale geleceğini gösteren verilerle gizlendi. Aslında temelde yatan tema, pandemi nedeniyle öznelliği göz önüne alındığında talep hakkında hiç konuşmamanın daha iyi olduğuydu.

Bu ortamda New York’ta işlem gören , 30 Ekim’de 36 doların biraz altından 8 Mart’a kadar 68 dolar yakınına yükseldi. , aynı dönemde 38 doların altından 71 doların biraz üzerine çıktı.

Bu yetmediyse; Princeton Energy Advisors’tan Steven Kopits ve Piper Sandler şirketinden Craig Johnson, muhtemelen yıl sonuna kadar 100 dolar öngörüyordu. Aslında Brent’i bu yılın ilk iki ayında 60 dolar ve 70 dolar hedeflerinin ötesine götüren, yatırım bankalarının tahminleri ve kendi kendini gerçekleştiren kehanetleri oldu: ne kadar çok tekrarlanırlarsa, o kadar çok inanırlar.

Ancak Kopits ve Johnson, 2008’de mali krizden önce 112 doların altında işlem gören petrolün, 200 dolar olacağını düşünen Goldman Sachs ‘dan Arjun Murti’yi de muhtemelen unutmuşlardı. Petrol o yıl 147 dolara ulaştıktan sonra ne olduğunu hepimiz biliyoruz.

İşin gerçeği, o altın sözde kök bulmuştur: “Hiçbir şey sonsuza dek sürmez.”

Bir söz daha var: “Yağmaz ama dökülür.”

Her iki söz de yılın başından bu yana taleple ilgili gelen tüm rahatsız edici soruların mükemmel bir olumsuzluk fırtınasına dönüştüğü Perşembe günü petrol için mükemmel bir şekilde uygundu.

Ham petrol piyasaları güne, Kasım ayının en yüksek seviyelerinde olan bir ve 13 ayın zirvelerinde olan ABD Hazine getirileri ile dolar cinsinden emtialara yıkıcı bir darbe ile başladı. Ardından Almanya’nın Ocak ayından bu yana Covid-19 vakalarında yaşadığı en büyük bir günlük artış, İtalya’daki yeni karantinalar ve Euro Bölgesi genelinde büyüyen aşı kriziyle ilgili manşetler ham petrol tüccarlarının ekranlarına düştü. Petrolün altındaki zemin aniden çöktü.

Günün tozları yatışırken hem WTI hem de Brent yaklaşık 5 dolar kaybetti – 11 Haziran’dan beri en yüksek kayıp.

Yine de Cuma günkü seansa kadar tahvil getirilerinin zayıflaması ve doların seansın yüksek seviyelerinden düşmesi, petrol alımını tetiklediği için iki gösterge ortalama yaklaşık 1,35 dolar kazandı.

Ancak önceki gün yaşanan satış, dört ay süren petrol rallisinin sözde yenilmezliğini çoktan paramparça etmişti.

Perşembe günkü düşüşün ardından bazı petrol ayıları, WTI için 50 ve Brent için 60 dolar altında değer düşünüyordu.

Bana göre daha olası olan senaryo, yeni pozitiflerin fiyatları yükselttiği ve negatiflerin köpüğü düzelttiği daha yüksek oynaklıklardan biridir. Normal bir pazardan bekleyeceğiniz şey buydu – Ekim ayından beri petrolde neredeyse hiç olmayan şey.

New York merkezli bir enerji koruma fonu olan Again Capital’in kurucu ortağı John Kilduff da aynı fikirde.

Kilduff, “sözde tek yönlü ticaretin büyüsü bozuldu” dedi. “Beklentilerde bir sıfırlama var ve piyasa destekleyici veriler olmadan piyasa kendisinin önüne geçerse yine 60 doların altında bir WTI mümkün.”

Şimdilik petrolün dezavantajları kadar pek çok avantajı var.

Olumlu yönler arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk 100 milyonuncu COVID-19 aşısını uygulaması ve Avrupa’nın ilaç düzenleyicisi tarafından Oxford-AstraZeneca aşısına verdiği onay var. Bloktaki en az bir düzine ülke, güvenlik endişeleri nedeniyle kullanmayı bırakmıştı.

Negatifler arasında ise ABD ham petrol stoklarını artırabilecek önümüzdeki rafineri bakım sezonu, siyasi olarak birleşik bir Libya’da daha fazla ham petrol üretimi olasılığı ve hala yaptırım uygulanan İran’dan daha yüksek petrol ihracatı, OPEC+ kesintilerinin getirdiği yükseliş hissini etkisiz hale getirebilir.

Teknik grafikler de ileride daha fazla dalgalanma olduğunu gösteriyor.

Hindistan’ın Kalküta kentindeki SK Dixit Charting’den Sunil Kumar Dixit, “WTI için daha fazla artış, 63,10 dolara ulaşması ile söz konusu. Bunu yapamaması, 58,23 doların altında bir dip riskine yol açabilir” dedi.

Altına gelince; sarı metal yatırımcılarının yükselen bir dolara uyum sağladığını ve ABD tahvil getirilerindeki artışı, yüksek enflasyon ortamında gezinmek zorunda kaldıkları “yeni normal” olarak gördüklerine işaret eden ikinci bir haftalık kazanç kaydetti.

New York’taki OANDA analisti Ed Moya, “önümüzdeki birkaç ay külçe yatırımcıları için birincil katalizörlerin ne olacağını belirlemede çok zor olacak” dedi. “Wall Street, tahvil piyasası satışlarına ve son zamanlarda teknoloji hisselerine yönelik küçümsemeye odaklı kalacaktır.”

Moya, altının yatırımcıların dikkatini çekmeye başladığını çünkü yükselen Hazine getirilerinin sonunda Fed’in harekete geçmesiyle karşılık bulacağını söyledi. “Mega kapasiteli teknoloji hisse senetleri yeniden canlanmazsa ve bu ticaretteki herhangi bir tereddüt altına yönelik güvenli bir liman akışını tetiklerse endeksi daha yükseğe tırmanamayacak.”

On yıllar boyunca enflasyonla ilgili endişeler olduğunda altın en iyi değer deposu olarak lanse edildi. Yine de geçtiğimiz aylarda Wall Street bankaları, hedge fonları ve diğer aktörler metalde kısa pozisyon alırken bun yerine ABD tahvil getirilerini ve doları yükselttiğinden, yatırımcılar için altın, gidilecek bir varlık olmaktan kasıtlı olarak menedildi.

Merkez bankası faiz oranlarını sıfıra yakın tutmakta ısrar ederken tahvil getirileri, önümüzdeki aylarda ekonomik toparlanmanın Fed beklentilerinin ötesine geçebileceği ve enflasyonun yükselmesine yol açabileceği argümanıyla yükseldi.

Tipik olarak, yükselen enflasyon korkularının olduğu bir ortamda düşen dolar da aynı kontrolden çıkmış ekonomik iyileşme mantığına dayandı. Doların rezerv para birimi statüsü, güvenli liman olma konumunu güçlendirerek dolarda yeni uzun pozisyonlar oluşturulmasına yol açtı.

Yükselen dolar ve tahvil getirileri altın için bir lanet oldu ve Ağustos ayında bulunduğu yaklaşık 2.100 dolarlık rekor seviyelerden %17 kaybetmesine yol açtı. Fed’in önümüzdeki aylarda tahvil alımını yoğunlaştıracağına dair herhangi bir gösterge, getirileri azaltmak ve altının yükselmesini tetiklemek için yeterli olabilir.

Ancak Çarşamba günü yaptığı aylık basın toplantısında Fed Başkanı Jay Powell, merkez bankasının Hazine alımlarına katkıda bulunduğuna dair herhangi bir ipucu vermeyi reddetti.

Powell, yıl ilerledikçe ABD’deki işsizlik oranının büyük olasılıkla Şubat ayındaki %6,2’den düşeceğini, enflasyonun ise salgınla dolu bir 2020’den sonra toparlanan bir ekonomide GSYH’de beklenen% 6,5’lik büyümenin ortasında %2,4 artacağını söyledi.

Bu nedenle Fed politikasının daha fazla düzelmesi için bir “bekle ve gör” yaşanacağını söyledi.

Altın, Ocak’tan Şubat’a kadar olan %9’luk düşüşün ardından ayın başından bugüne kadar %0,7 artarak şimdi daha iyi bir konumda bulunuyor. Ancak 1.800 dolar ve ötesine dönüşü de Fed ve S&P’nin “bekle ve gör”ü olacak.

 

Nisan vadeli , Cuma günü 1.743,90 dolar ile nihai ticaretini yaptı. Seansı resmi olarak 9,20 dolar artışla 1.741,70 dolarda bitirdi.

Hafta bazında altın vadeli işlemleri bir önceki haftaya benzer şekilde %1,3 kazandı. Önceki üç hafta art arda düşen altın, sarı metaldeki uzunları yaklaşık %7 fakirleştirdi.

8,68 dolar artışla 1.745,40 dolardan işlem gördü. Hafta bazında %1,0 artarak önceki hafta yaşadığı %1,5’lık artışı sürdürdü. 

Cuma günü 61,46 dolar ile nihai ticaretini yaptı. Seansı resmi olarak 1,42 dolar artışla 61,42 dolarda kapattı. Hafta bazında ise %6,4 geriledi.

seansı 1,25 dolar artışla 64,53 dolardan kapattıktan sonra 64,55 dolar ile nihai ticaretini yaptı. Hafta bazında %6,8 geriledi. 

Genscape Cushing ham petrol stok tahminleri (özel veri) 

petrol stoklarına ilişkin haftalık raporu.

ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA dair haftalık rapor.

EIA dair haftalık rapor.

EIA raporu

haftalık petrol kulesi sayımı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir