Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Altının gerçek değeri nedir?

Şüphesiz kafa karıştırıcı bu. Ve zaman zaman yanlış nedenlerle azaldığı düşünüldüğünde anlaşılması da gittikçe zorlaşıyor.

vadeli işlemleri 1.700 dolar altına düşmeye yaklaşarak bu yılın %9’luk kaybını artırma riski taşıyor.

Sadece Cuma günü yaşadığı kayıp %2,6. Bu kayıp, ABD ekonomisinin Fed’in ikinci yarı için beklentilerinin ötesinde performans gösterebileceği iddiaları üzerine güvenli liman olarak bilinen altın ihtiyacını azalttığı için yaşandı.

Her ne olursa olsun bu hafta piyasalardaki sismik satışlar, ABD’de fiyat baskılarının zaten artmakta olduğu, sadece Fed’in fark etmediği veya reddettiği anlamına geliyordu. Örnek olay: Ocak ayı Ticaret Bakanlığı verileri, kişisel gelirde %10’luk bir büyüme (tahminin üzerinde) ve tüketici harcamalarında %2,4’lük bir artış (tahminin hemen altında) gösteriyor. Bu, Wall Street’teki Nasdaq’a dört ayın en kötü gününü yaşatmış olan Perşembe günkü kan banyosunu uzatmak isteyen kısa satışçılar için mükemmel bir bahaneydi.

Ancak Ticaret verilerinde bir sorun vardı: Hem kişisel gelir hem de tüketici harcamalarında Ocak ayındaki artış, Aralık ayında Trump yönetimi tarafından son Covid-19 yardım programı kapsamında çoğu Amerikalıya gönderilen 600 dolarlık çeklerle çarpıtıldı. Bu gerçek, Kasım ayından bu yana altında şekillenen Önce-Sat-Sonra-Sor hikayesi ile kolayca bir kenara itildi.

Ancak ABD’de enflasyon kontrolden çıkıyorsa ve Fed direksiyon başında uyuyorsa bile – ki sizi temin ederim ki uyumuyor – bu, yatırımcıların altında teminat aramaları için bir neden olmamalı mı? Sarı metal, on yıllardır en iyi değer deposu ve doların satın alma gücündeki herhangi bir kayba karşı en iyi koruma olarak lanse edildi. ABD, Covid-19’a karşı sürekli savaştan daha sinir bozucu bütçe açıkları ile borç/GSYH oranına doğru ilerlerken altınla korunma zamanı şimdi değilse ne zaman?

Ancak OANDA başkanı Jeffrey Halley gibi bazıları, dünyanın görmekte olduğu enflasyonun” ekonomiyi yok eden “yapışkan” enflasyon değil, bir maliyet enflasyonu olduğunu savunuyor.

Halley Cuma günü yayınlanan bir notta, “ekonomik girdabın bu tarafındaki fiyat artışları, bir yıl sonra TÜFE ölçümlerinden ayrılıyor ve ekonomik faaliyetteki genişlemeyi yansıtıyor” dedi. “Daha korkunç olan ücret/fiyat sarmal enflasyonu yok.”

Halley, pazarların bu tür bir enflasyona “miyopik olarak sabitlenerek” aşıların gelişmiş ekonomileri yeniden açmasıyla talepte bir patlama olacağını düşündüğünü söyledi ve ekliyor: “Gerçek şu ki veriler, küresel olarak inşa edilen salgın duvarlarına rağmen şimdiye kadar talepte bir artış gördüğümüzü gösteriyor.”

Ancak son zamanlarda altına hayır diyen yatırımcıların, ortaya çıkan bazı verilere verdikleri tepkilerde gerçekten miyop oldukları da iddia edilebilir.

Örneğin, Perşembe günü yayınlanan ABD işsizlik başvuruları, geçen haftaki başvurularda %13 düşüşle üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu düşüşün arkasında iki önemli hikaye vardı. İlki; Amerika Birleşik Devletleri’nin orta ve güneyindeki kar fırtınaları, özellikle de Texas’ta, elektriği kesti ve düzenli faaliyetleri – muhtemelen başvuru yapılmasını da – bozdu. İkincisi; yetkililer Ohio eyaletindeki dolandırıcılık başvurularını araştırıyordu. Bir sonraki haftanın sayıları bu iki olaya göre düzenlenirse fırtına yüzünden yapılamayan başvurular, yalnızca bir eyaletteki dolandırıcılık vakalarından daha yüksek olabilir. Ama size önce satıp sonra soru sormanızı söyleyen bir altın masalınız varsa kimin umurunda?

Ve sonuç: Comex’teki vadeli işlemlerinin yaklaşık 2.090 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığı altı ay öncesine göre şimdi portföylerine altın eklemeyi gerçekten daha az insan önemsiyor.

Veriler, dünyanın en büyük borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Shares’e (NYSE:GLD) karşı tutulan külçe miktarının bugüne kadar 63,5 ton azaldığını gösterdi.

Perşembe günü, fonun altın varlıkları önceki haftaya göre %2,3 azaldı. Bu, sarı metalin 26,53 ton azaldığını veya satıldığını gösterir. Yalnızca 24 Şubat’a kadar olan haftada fondan, 1,5 milyar dolarlık fiziksel altın çıktı.

Bu yıl altında yaşanan düşüşü tartışan forumlardaki hararetli alışverişlerden bazıları, metal ticareti konusunda uzmanlaşmış büyük yatırım bankalarının – genel olarak metal fiyatını en çok etkileyenlerin – ekonomik veriler altını desteklese bile kasıtlı olarak açığa satış yapıp yapmadığı. Örnek olay: ABD tarım dışı maaş bordroları Aralık ayı için şok edici bir şekilde 140.000 iş kaybı gösterdiğinde – Nisan ayından bu yana ilk düşüş – Dolar Endeksi yükseldikçe altın iki gün içinde %3,5 düşüş yaşadı. Her zaman daha ucuz fiyatlarla altın rezervi oluşturmak isteyenler merkez bankaları olduğu için bu yatırım bankaları metali kolayca açığa satabilir veya baskılayabilir. Altını aşağı satmanın yanı sıra külçe bankaları aynı anda doları artırarak her iki yoldan da kar elde edebilir. Daha önce yaşandığı üzere yanıltıcı ticaret yaparken yakalanmadıkları sürece yasal olarak altındaki açığa satışı durduracak hiçbir şey yoktur.

Soruya geri dönelim: Şimdi altının gerçek değeri ne olmalı?

Gerçekten kime sorduğunuza bağlı. Altın böceği ise yanıt, önümüzdeki birkaç ay içinde en az 2.000 ve önümüzdeki birkaç yıl içinde muhtemelen 3.500 ABD doları ve üstü olacaktır. Altın ayısı ise 600 dolar (15 yıl öncesinden bir seviye) veya tüm enflasyon usullerine meydan okuyan eşit derecede gülünç bir rakam duyduğunuzda şaşırmayın.

Ancak altın ayrıca getiri sağlamaz. Bu onun esas hastalığıdır. Kasım ayından bu yana çok açık bir şekilde kanıtlandığı üzere ABD Hazinesinin 10 yıllık tahvil getirisi ne zaman yükseldiyse yatırımcılar sarı metalden hiç düşünmeden kaçtı ve daha iyi ödeme yapan herhangi bir varlığa girdi. Buna dayanarak altın, yalnızca bir yatırımcı onun değerli olduğunu düşündüğüne – veya tahmini enflasyonu, üretim maliyetlerini ve diğer ekonomik etkileri uygulayarak zaman içinde bu değerin ne olacağını hesapladığında değerlidir. Ayrıca merkez bankası kasalarında rezerv olarak tutulacak ya da mücevher haline getirilecek olan günlük altın külçelerine yönelik büyük küresel talebi de hatırlamak gerekir (Bu hafta Investing.com’da yorum yapan ve altının sadece bir “renk” ya da yatırım dışında en iyi kullanım şeklinin mikroçiplerin kaplanması olduğunu iddia eden birkaç kişinin çılgın mantığını okurken oldukça eğlenceli bir zaman geçirdim).

Sonuç olarak şu anda altın için en iyi anlık gösterge teknik çizelgeler. Ve neredeyse tüm sinyaller, altının 1.700 dolarlık desteğinin zayıf olduğuna işaret ediyor – bu da 1.600 dolar seviyelerine doğru bir kırılmanın çok mümkün olduğu anlamına geliyor. Ancak grafik geçmişi, aynı zamanda altının 1,691 ila 1,642 dolar arasında “sert bir zemine” çarptığında şiddetli bir şekilde, hatta muhtemelen 1.800 dolar seviyelerine ve ötesine geçebileceğini gösteriyor.

Bu arada ham petrol piyasaları, Şubat ayında art arda dördüncü kez aylık artış açıkladıktan sonra tehlikeli bir durumda.

Suudi liderliğindeki OPEC+ petrol üreticileri ittifakı, Nisan ayı için üretim kotalarını belirlemek üzere önümüzdeki Perşembe günü toplanacak. Önceki toplantı, Rusya ve Kazakistan’ın üretimlerini artırmalarına izin veren itibar kurtarıcı bir uzlaşmayla sonuçlanırken Suudi Arabistan, dünya arzındaki net artışı günde 1 milyon varillik geçici bir kesintiyle telafi etti.

Krallık, bu ekstra kesintileri yalnızca Şubat ve Mart aylarında yapma sözü verdi ancak bazıları müzakereler devam ederken bunun değişebileceğine dair işaretler görüyor.

Bloomberg, ham petrol fiyatları bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen bu haftanın başlarında Riyad’ın, diğer üyeleri “son derece temkinli” olmaya çağırdığını bildirdi. Özelde delegelerin söylediğine göre krallık, grubun genel olarak üretimi sabit tutmasını tercih edeceğinin sinyalini verdi. Moskova ise üretim artışına devam etmek istediğini gösteriyor.

Ancak bazı analistler, ham petrol fiyatlarının OPEC toplantısını iyi bir şekilde atlatacağı konusunda iyimser.

GasBuddy analisti Patrick de Haan, “petrolün meteorik yükselişini durdurmak ve potansiyel olarak biraz tersine çevirmek için petrolün 50 dolara geri çekilmesi için multi-milyon varil artışa ihtiyacı olabileceğini düşünüyorum” dedi.

“1’in altındaki herhangi bir seviye çok düşük ve petrolde kırılma riski taşıyor” diye ekledi.

Nisan vadeli altın Cuma günü 1.732,45 dolar ile final ticareti yaptı. Seansı resmi olarak 46,60 dolar düşüşle 1.728,80 dolarda bitirmişti. Öncesinde ise 8 Haziran’dan beri gördüğü en düşük seviye olan 1.715,05 dolara geriledi.

Hafta bazında gösterge altın vadeli işlemler sözleşmesi, önceki hafta gördüğü %2,5’lik düşüşü takiben %2,7 geriledi. Cuma günü Şubat ayının son işlem günü olurken ayı %6,6 düşük bitirdi – Kasım 2016’daki %7,2’lik düşüşten beri gördüğü en kötü düşüş.

Spot alyın 36,44 dolar kayıpla 1.734,40 dolara yerleşti. Koruma fonları ve diğer para yöneticileri, altındaki gidişatı belirlemek için bazen vadeli işlemlerden daha çok spot fiyatlara güvenir.

Cuma günü seansı 2,03 dolar düşüşle 61,50 dolarda bitirdikten sonra 61,62 dolarda işlem gördü.

Hafta bazında yaklaşık %4 yükseldi. Ay bazında ise Kasım ayındaki %27, Aralık’taki %7 ve Ocak ayındaki %8’lik artışlara yenisini ekleyerek %18 kazandı. Mevcut fiyatlarda WTI, salgın öncesinde Ocak 2020’den beri görmediği seviyelerde.

Brent ise Cuma günü seansı 1,69 dolar düşüşle 64,42 dolarda bitirdi ve 64,43 dolarda işlem gördü. Hafta bazında %5 civarı kazandı. Ay bazında ise Kasım ayındaki %27, Aralık ayındaki %9 ve Ocak ayındaki %8 üzerine %18 kazandı. Şubat ayında da 13 ayın yükseği olan 66,81 doları gördü.

Genscape Cushing ham petrol stok tahminleri (özel veri) 

petrol stoklarına ilişkin haftalık raporu. 

ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA dair haftalık rapor.

EIA dair haftalık rapor. 

EIA raporu

haftalık petrol kulesi sayımı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir