Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Investing.com – Biden yönetiminin ilk haftası emtialar için karışık talihler getirdi – karışık çünkü altın ve diğer değerli metaller Noel haftasından bu yana ilk kez kazanırken petrol ve diğer enerji piyasalarının çoğu dibe vurdu.

Yönel olarak farklı varlık sınıfları doğru yönde gibi görünüyordu – yani Beyaz Saray’ın daha fazla teşvik için agresif baskısı altını yükseltti ve Çin’de yeni Covid karantinaları petrole baskı yaptı – haftalık hareketlerin yüzdeleri, tehlikede olanın ne olduğu düşünüldüğünde mütevazı, hatta cılızdı.

Yeni başlayanlar Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık salgın harcama paketini düşünsün.

Trump yönetiminin geçen yıl harcadığı 3 trilyon dolardan fazla COVID-19 teşvikinin ardından ABD federal bütçe açığının zaten 4,5 trilyon dolar civarında olduğu göz önüne alındığında bu, kayıtsızlıkla tedavi edilecek bir şey değil. Bu arada iç borç 28 trilyon dolara yaklaşıyor ve toplam borcun GSYH’ye oranı %146.

Ve Biden defalarca 1,9 trilyon doların sadece bir başlangıç olduğunu söyledi. Zamanla, yönetimi salgınla savaşmayı bitirdiğinde, federal açık çift haneli olabilir. yol açacağı değer kaybı sadece hayal edilebilir.

Hepsi bu kadar değil. Parasal genişleme de geliyor. Amerika Birleşik Devletleri parasal genişleme döngüsünün görece erken aşamalarında görünse de M2 para tabanı denilen şey yine de önemli ölçüde artabilir ve ülkeyi 2008/2009 mali kriz günlerine geri dönmeye hazırlayabilir.

İtibari para sisteminin seyreltilmesiyle, daha yüksek enflasyon kesinlikle yolda. Altın fiyatları, uzun vadede parasal taban genişlemesi ile çok güçlü bir korelasyona sahip.

Yine de ayıların, Aralık ayının son haftasında ve yine bu yılın ilk haftasında, rasyonel düşünceye inanan bir gaddarlıkla altın fiyatlarına saldırmalarına izin verildi.

O dönemde altının düşmesinden sorumlu olan, doğrudan ABD tahvil getirilerinin, yani yükselmesiydi. Argüman şuydu: tahvil piyasası, işe koyulan trilyonlarca dolarlık teşvikin ekonomiyi düşünülenden daha hızlı canlandırması durumunda sıfıra yakın faiz oranları aniden yükseleceğinden korkuyordu. Fed’in şiddetli karşı argümanlarına rağmen bu fikir hala hakim.

Ancak pastanın büyük dilimini alan, parayı altından ‘e aktaran kurumlardı. Bitcoin son haftalarda FOMO – Fırsatı Kaçırma Korkusu – rallisinin ortasında aniden Tesla benzeri bir çılgınlığa kapıldı. Bitocin’in 40.000 dolar üzerindeki rekor seviyelerden %20 değer kaybettiği son iki hafta içinde bu çılgınlığın bir kısmı kayboldu. Kripto para çılgınlığı muhtemelen geri dönecek çünkü aptallık ve piyasa, asla sonsuza kadar ayrı kalmaz.

Birçoğu kaçırmış olsa da altının hem ekonomik hem de politik olarak sıkıntılı zamanlarda sağladığı koruma gerçek. Evet, altın tahvillerin aksine getirisizdir. Ancak para biriminin değerindeki düşüşe karşı sağlam bir sigortadır.

Altın, yeni biten haftada %1,4 değer kazandı. Bu, önceki iki hafta içinde kaybettiği %3,5’in yarısından azdı. Cuma günü 1.856 doların hemen üzerinde kapattı. Ocak ayının zirvesine 100 dolar ve Ağustos ayı rekor seviyelerine 230 dolar yakın.

Tahvil getirileri dışında altını baskılayan diğer şey ise Demokratların zayıf çoğunluğu göz önüne alındığında Biden’ın bazı teşvik paketlerini Senato aracılığıyla almakta zorlanabileceği endişesi.

O halde uzlaşma, trilyon dolarlık büyük taksitlerden ziyade bir dizi orta büyüklükte yardım paketi olacaktır. Bu, birçok kişinin daha önce düşündüğü hızlı bir ralliden ziyade altın fiyatları için daha yavaş bir yükseliş anlamına gelebilir.

Petrol cephesine gelince; ABD hükümetinin verilerine göre 7 Aralık’ta biten haftadan bu yana ABD’nin ilk ham petrol artışı yaşandı. Bu, koronavirüs salgını sırasında perakende yakıt için ticari yakıt talebindeki eksikliğe karşılık gelen bir artıştı.

Cuma günkü düşüşe rağmen ham petrol fiyatları, Şubat ve Mart aylarında Suudilerin öncülük ettiği OPEC üretim kesintilerinin, piyasayı destekleyeceği fikrinin aşağı yönlü hareketine direnerek haftalık olarak neredeyse hiç kaybetmedi.

Yatırımcıların görmezden geldiği şey, Çin’in 10 ay içindeki en yüksek günlük Covid-19 vakası raporladıktan sonra karantinalardaki artışı. Yakında piyasayı geride bırakabilecek diğer bir şey de Trump dönemi yaptırımlarının artık katı bir şekilde uygulanması beklenmediğinden İran’ın üretim artışları.

Şubat vadeli , Cuma günü resmi seansı 1.856,20 dolarda bitirdikten sonra 1.855,30 dolar ile nihai ticaretini yaptı.

Hafta bazında 26,30 dolar artış yaşadı.

Chicago Blueline Futures’ta piyasa stratejisti olan Eric Scoles, “bence altın enerji topluyor ve yakın ila orta gelecekte sağlam bir hamle yapması muhtemel” dedi. Hangi yöne olduğundan emin değil.

Ve bu Scoles’un ve birçok analistin sorunu.

Scoles, 8 Ocak’tan bu yana 1.826 ila 1.827 dolar arasında çoğunlukla dar aralıkta bir hareket gösteren altının saatlik grafiğine işaret ediyor. Bu, sıradaki daha büyük hamle öncesinde konsolidasyon halinde bir piyasa olduğunu gösteriyor.

“Zannımca günlük grafik ve aylık grafik biraz aşağı yönlü görünüyor” diye ekliyor. “Ancak haftalık grafikte olumlu bir dönüşü gösteren kayda değer bir yükseliş sinyali var. Yine de temellerde daha önemli bir değişiklik olana kadar biraz ayı eğilimindeyim.”

New York’ta OANDA’nın kıdemli analisti Ed Moya bu görüşe katılıyor.

Moya, “dolara karşı bahisler aşırı seviyede ve dolar zayıflamaya devam etmeden önce toparlanmaya devam etmesi gerekebilir” dedi. “Altın konsolide olacak gibi görünüyor ancak uzun vadeli yükseliş görünümü, balonlaşan açıklar üzerine ve enflasyonist baskılar arttıkça değişmeden kalmalı.”

, Cuma günü resmi seansı 86 sent düşüşle 52,27 dolarda bitirdikten sonra nihai olarak 51,99 dolardan işlem gördü. Bu, WTI’nin 18 Aralık’tan beri gördüğü en büyük bir günlük düşüş oldu.

Ancak hafta bazında WTI, sadece %0,2 kayıp yaşadı.

, 69 sent düşüşle 55,41 dolarda bitirdiği seansın ardından 55,08 dolarla son işlemini yaptı.

Ancak hafta bazında 31 sent kazandı.

stok cephesinde ise Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA), 15 Ocak ile biten hafta için 4,35 milyon varil artış raporladı. 7 Aralık’la biten haftadan beri yaşanan bu ilk artış, 1,17 milyon varil düşüş beklentilerini ıskaladı.

Burada ham petrol artışına katkıda bulunan şey, ABD ham petrol ihracatında yaşanan günde yaklaşık 750.000 varillik büyük bir düşüş. Ancak EIA verilerine göre ihracattaki durgunluğun bir kısmını telafi etmek için ABD de geçen hafta 194.000 varillik daha az ithalat yaptı.

Yakıt ürünlerinden , 2,8 milyon varil artış beklentisine kıyasla sadece çeyrek milyon varil düşüş gösterdi. Önceki iki hafta toplamda 9 milyon varil artış yaşanmıştı.

artış, 1,2 milyon artış beklentilerine kıyasla yarım milyondan az oldu. Son dört haftada 14,5 milyon varil yükseldi.

ABD dışında petrol görünümü, uluslararası cephede de daha endişe verici bir hal alıyor.

Geçen haftadan beri Çin, Mayıs’tan bu yana anakarada ilk koronavirüs ölümünü raporladıktan sonra 28 milyon kişiye karantina uygulamaya başladı.

İran’da yetkililer, Trump yönetiminin yaptırımları ile rejim üzerinde yapılan sıkı polisliğin sona ermesiyle Cuma günü üretimi hızlandırdıklarını bildirdi.

İran bir zamanlar dünyanın dört bir yanına günde 3 milyon varilden fazla petrol gönderiyordu ve ham petrol sevkiyatları şu anda bunun çok altında olmasına rağmen petrol için ihracat ivmesini çok hızlı bir şekilde yeniden kazanabilir. Bunu, Tahran’ın, küresel petrol ittifakı OPEC+’nın kademeli üretim üzerindeki ve petrol fiyatları üzerindeki daha geniş etkisi göz önüne alındığında dikkatle izlemek gerekiyor. 

Özel Cushing stok tahminleri

petrol stoklarına ilişkin haftalık raporu. 

ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA dair haftalık rapor.

EIA dair haftalık rapor.

EIA raporu

haftalık petrol kulesi sayımı.

 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir