Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Investing.com – Buna zıt kutupların yılı deyin.

2020 için petrol ve altın getirilerine bakanlar, rakamları arka arkaya görseydi gözlerine inanamazdı. Elbette, her ikisi de görünürde aynı yüzdeye sahipti – sadece biri olumlu, diğeri olumsuzdu.

Volatil hale gelmeden önce altın fiyatları ,%21 artarak 2.000 dolar üzerinde rekor seviyelere çıktı.

Enflasyona karşı koruma olan sarı metal, için en kötü yıllardan biri olan geçen yılın kaymağını yedi. ABD Fed faizleri sıfır yakınına indirirken Kongre, yaklaşık 4 trilyon dolara ulaşan Covid-19 destek paketleri çıkardı. Altından daha çok gümüşün yılı efsaneydi: endüstriyel uygulamalar devreye girdikçe %40 kazanç elde etti.

Hava seyahati ve yakıta gereksinim duyan tüm mobilite, pandeminin ilk aşamalarında durma noktasına gelerek ham petrol üreticilerinin önemli ölçülerde üretim kesintisi yapmasına yol açtı. Aşıdaki ilerlemeler piyasaları tekrar teşvik etti. Ancak toparlanma, pandeminin yok ettiği talebi telafi edemedi.

2021 için iki varlık sınıfına dair sonuç, farklı iki senaryo olabilir.

Piyasalar yeni yıl ticaretine başlarken ABD siyasetindeki en büyük olaylardan biri olan Senato kontrolünün kimde olacağı meselesi sona yaklaşıyor ve kıymetli metalleri doğrudan kendine çekiyor.

Georgia’nın iki Senato koltuğu için Salı günü yapılacak ikinci tur seçimlerde Demokratların net bir zaferi, Biden yönetimine Kongre’nin her iki meclisinde de fiili kontrol ve ABD ekonomisinin toparlanması için devam eden savaşta hemen hemen her teşviki kabul etme yetisi verecek.

20 Ocak’ta göreve başlayacak olan seçilmiş başkan, 2021 yılında en az iki Covid-19 destek paketi istediğini belirtti. Görünen o ki bazıları, bu yıl kurumsal vergileri artıracağı teorisini hala satabiliyor. Bu gerçekleşirse dolar için zayıflatıcı bir etken daha olabilir. Böyle bir ortamda altın, 2.000 dolar üzerine kolayca çıkabilir.

Yine de tüm bu anlattıklarımız, yalnızca 5 Ocak ikinci tur seçimlerinde Demokratların her iki koltuğu da kazanması halinde gerçekleşecek. Bu durum, Senato’da onları Cumhuriyetçilerle aynı seviyeye çekerek Seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in seçimlerde eşitliği bozmasına imkan verecek. Aksi halde Senato’nun statükosu, Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell idaresinde kalacak.

Bu, kıymetli metallere yardım edecek bir gelişme olarak öngörülebilir bir gelecekte daha az teşvik anlamına geliyor.

OANDA analisti Jeffrey Halley 2020’nin son notunda, “piyasalar, Mitch McConnell’in en azından iki yıl daha Biden başkanlığından sezilen mali cömertliği engelleyecek olması ile kati bir kesinlik olarak ikinci senaryo ile fiyatlanıyor” dedi.

Petrol için ise aşı teslimatları kilit rol oynuyor.

Takip edilmesi gereken bir gelişme, İngiltere’nin yıl bitmeden önce Astra Zeneca’nın Covid-19 aşısını onaylamış olması. Kitlesel miktarlarda hızla üretilebilir ve derin dondurucu gerektiren (NYSE:) aşısının aksine oda sıcaklıklarında depolanabilir olan Astra-Zeneca aşısı, Covid-19 savaşında yön değiştirici bir etken olabilir.

Ancak yine de aşı yarışında tamamen önemli olan şey teslimatlar – bu durumda Amerikalıların kollarına teslim edilmesi.

Bu amaçla Biden, Covid-19 aşılamalarının salyangoz temposu ile devam etmekte olmasından yakındı ve 20 milyon olan hedefe karşılık sadece yaklaşık iki milyon insan aşılandı.

Biden geçen hafta “aşılama programının ilerleme hızı, şu an olduğu gibi ilerlemeye devam ederse, Amerikan halkını aşılamak aylar değil yıllar alacak” dedi.

Seçilmiş başkan, görevdeki ilk 100 günü içinde 100 milyon doza ulaşmak için “hiçbir çabadan kaçınmayacağına” yemin etti.

Petrol piyasaları bu söze bağlanabilir.

Petrol yatırımcıları için bir başka endişe de sürünen üretim olacak.

Pazartesi günü OPEC ve müttefikleri, küresel ham petrol üretimini bir ay içinde ikinci kez yarım milyon varil artırmayı değerlendirmek üzere toplanacak.

Suudi öncülüğündeki 13 üyeli OPEC ve Rusya başta olmak üzere 10 müttefiki, Aralık ayında ilk kez günlük 500.000 varil üretim artışı konusunda anlaştığında piyasa aslında grubun, tahmin edilen 1,0-2,0 milyon varilden daha az artış yapma disiplinini yüceltti. OPEC manevrasından sonra ham petrol fiyatları gerçekten yükseldi.

Bu sefer piyasa bu kadar nazik olmayabilir.

Tüccarların dehşetini artıran bir şey daha: Covid-19 karantinaları dünya çapında henüz hız kazanmışken bu istek, Nisan ayında yaşanan fiyat düşüşünü tırmandırmakla sorumlu olan Rusya’dan geliyor.

OPEC meseleleri dışında petrolde izlenmesi gereken diğer şey, ABD . Gelecekteki petrol üretimini belirlemeye yönelik bu ölçüm, son 13 haftanın 12’sinde yükseldi ve önceki hafta raporlanan 264’ten 267’ye çıktı.

New York merkezli 2020 için nihai ticaretini 48,44 dolar ile yaptı. Resmi olarak seansı 48,52 dolar ile bitirdi. Yılın son işlem gününde 12 sent düşüş yaşadı. Yıl bazında ise 12,54 dolar kaybetti.

WTI 2020 yılını 61,06 dolar ile açmış ve Ocak ayının ilk haftası 65,65 dolara ulaşmıştı. Sonra ABD ham petrol fiyatlarını -40 dolar seviyelerine gönderen efsanevi çöküş yaşandı – petrol tarihinde ilk negatif fiyatlandırma.

Londra merkezli , 2020 için son işlemini 51,72 dolar ile yaptı ve yılı resmi olarak 51,80 dolarda bitirdi. Yılın son işlem günü 46 sent artarken yıl bazında kaybı 14,20 dolar oldu.

Brent yıla 66 dolar ile başladı ve Ocak ayı itibarıyla 2020’nin yüksek seviyesi olan 71,75 dolara yükseldi. Ta ki Nisan ayında 15,98 dolara yuvarlanana kadar.

30-40 dolar ortalarında sıkıştığı birkaç ayın ardından Kasım başından itibaren petrol fiyatları, Covid-19 aşısıyla ilgili gelişmeler ve dağıtım konusundaki iyimserlik üzerine patlama yaşayarak yedi haftanın yüksek seviyesine ulaştı.

Ancak yılın son iki haftasında Amerikalıların aşılanma sürecinin planlandığından daha uzun sürebileceği endişeleri üzerine yine bir aralığa döndü ve WTI 48, Brent 52 dolarla sınırlı kaldı.

Şubat vadeli 2020 için son işlemini 1.901,60 dolarla yaptı. ABD altın vadeli işlemler sözleşmesi, son seansı 1,70 dolar artışla 1.895,10 dolarla bitirdi. Yıl bazında sözleşme %21 yükseldi. Altın Ağustos ayında 2.089 dolar ile rekor yükseklikleri gördü.

2020’yi 26,525 dolar ile kapattı. ABD gümüş vadeli işlemler sözleşmesi, yılı resmi olarak 26,412 dolarda bitirdi. Son seansta 16,1 sent geriledi ve yıl bazında %44 arttı. Ağustos ayında 30,365 dolar ile rekor yüksekleri gördü.

Bu ayrıca ve öncülüğünde Platin Grubu Metaller (PGM) için de mükemmel bir yıl oldu.

Analistler, 2021 yılında gümüş, altın ve çoğu değerli metal için olumlu görünümü korusalar da bunun, bir miktar piyasa düzeltmesiyle gelebileceğini söylediler.

Teknik altın analisti olan Thomas Westwater, yeni yıla iki gün kala Daily FX portalında yayınlanan bir blogda ” Aralık ayının genel trendi, 2021’de de devam edebilir” dedi.

Westwater, fiyat konsolidasyonunun kısa vadede yüksek olması muhtemel olsa da “teknik görünümde daha yüksek seviyelerin tercih ediliyor gibi göründüğünü” ekleyerek “Covid-19 yatırımcılar için kalıcı bir soru işareti olmaya devam edebilir” dedi.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir