Ekonomiye dair beklentileri gösteren Ekonomik Güven Endeksi Mart ayında %3,3 arttı

Ekonomiye dair beklentileri gösteren Ekonomik Güven Endeksi Mart ayında %3,3 arttı

Ekonomiye dair beklentileri gösteren Ekonomik Güven Endeksi Mart ayında %3,3 arttı

Investing.com – , tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin beklentilerini gösteren bir endekstir. Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşur.

Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.

Endekste 100,0 değer üzeri ekonomiye dair iyimserliği, bu değer altı ise kötümserliği gösterir. Karantina öncesi 97,50 seviyesinde olan endeks, bu dönemde 51,30’a geriledi ve yılı ise 86,40 seviyesinde tamamladı.

TÜİK’in bugün açıkladığı ekonomik güven endeksi Şubat ayında 95,8 iken, Mart ayında %3,3 oranında artarak 98,9 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi bir önceki aya göre Mart ayında %2,5 oranında artarak 86,7 değerini, reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre %1,4 oranında artarak 110,2 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %5,1 oranında artarak 105,5 değerini, perakende sektörü güven endeksi %0,2 oranında artarak 109,2 değerini aldı. İnşaat sektörü güven endeksi ise %4,0 oranında azalarak 79,8 değerini aldı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir