Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Investing.com – ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 tanısı konulmasının ardından hastanede tedavi görmeye devam ediyor ve bu hafta onun sağlığı, piyasalar için majör bir faktör olacak. Yatırımcılar ayrıca Washington’da mali teşvik görüşmeleri ile ilgili gelişmeleri de takip edecek. Yeni bir teşvik paketi, yaklaşan başkanlık seçimlerinden önce belirsizlik ve ekonomik toparlanmanın durgunlaştığına dair korkular ile sarmalanan piyasaları destekleyecektir. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Salı günkü konuşmasının, ek mali teşvik ihtiyacını pekiştirmesi bekleniyor ve Fed bir gün sonrasında toplantı tutanaklarını paylaşacak.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

Beyaz Saray’dan gelen çatışmalı mesaj serisinin, Trump’ın pozitif çıkmasından bu yana hastalığının gidişatıyla ilgili belirsizlik yaratmasının ardından Trump Cumartesi günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki birkaç günün Covid-19 tedavisi için “gerçek bir test” olacağını söyledi.

Trump’ın doktorları Cumartesi günü, Gilead Sciences (NASDAQ:) tarafından satılan intravenöz antiviral bir ilaç olan Remdesivir’in beş günlük kürünün ilk iki dozunu aldığını söylediler. Ayrıca Regeneron’un (NASDAQ:) REGN-COV2 adlı deneysel bir tedavisini de görüyor.

3 Kasım’daki başkanlık seçimlerine bir aydan az bir süre kalmışken Trump’ın hastalığı, onun kampanyasını kargaşaya sürükledi ve gözleri pandemiyi ele alış biçimine çevirdi. Anketlerde Demokrat rakibi Joe Biden’i takip ediyor.

Başkan mütemadiyen koronavirüs pandemisinin yarattığı tehdidi görmezden geldi, 208.000 Amerikalının ölümüne yol açıp ABD ekonomisine zarar verdiğinde bile.

Trump’ın hastalığı, gözleri Washington’daki teşvik görüşmelerine yöneltti.

ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi Cuma günkü açıklamasında, müzakerelerin devam ettiğini söyledi ve havayolu şirketlerinden, ücretsiz izinleri ve işten çıkarmaları durdurmalarını isteyerek Meclis’in havayolu şirketlerini desteklemek için bağımsız bir tasarı çıkarabileceğini ima etti.

Ancak Trump’ın tanısının veya Cuma günkü beklenenden daha zayıf iş raporunun, yeni teşvik paketini onaylama konusunda Kongre’yi ikna edip etmeyeceğini göreceğiz.

İşgücü piyasasındaki toparlanmadaki durgunluk, dördüncü çeyreğe girerken ekonominin ivme kaybettiğinin şimdiye kadarki en net göstergesi. Büyüme, yaz döneminde mali teşvik sayesinde desteklenmişti.

MUFG’da kıdemli ekonomist olan Chris Rupkey, “toparlanma hızını virüs kontrol ediyor ve Kongre ve Beyaz Saray, anlaşmazlıklarını çözene ve ek teşvik sağlayana kadar ekonomi yavaş hızda ilerliyor” dedi.

Pek çok yatırımcı, seçime bu kadar az kala başkanın sağlığında yaşanacak herhangi bir bozulmanın, son zamanlarda Mart ayındaki toplu satışlardan bu yana en kötü aylık performanslarını kaydeden ABD piyasalarını sarsabileceği konusunda endişeli.

Cornerstone Macro küresel politika araştırma müdürü Roberto Perli, “bu durum, seçim sonucuyla ilgili daha çok belirsizlik yaratıyor” dedi. “Bana göre piyasalar, bir ya da diğer adayın kazanmasından çok özellikle belirsizlikten dolayı riskten kaçındı.”

“Piyasalar, yeni teşvik paketinin yakın zamanda kabul edileceği olasılığına da dikkat ediyor. Eğer kabul edilirse en azından Covid gelişmelerinin yarattığı belirsizliği kısmen telafi edebilir.”

Bazı yatırımcılar belirsizlik sürerse bu yılki ralliye yol açan teknoloji ve ivme hisselerinin toplu bir satışa karşı özellikle kırılgan olabileceğini söyledi. Teknoloji ağırlıklı %2’den fazla düşüşle endeksindeki kaybı ikiye katladı.

Fed Başkanı , Salı günü Ulusal İş Ekonomistleri Derneği’nde konuşacak ve yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için ek mali teşvik ihtiyacını tekrarlaması bekleniyor.

Salı günü Powell’ın yanında birçok Fed konuşmacısı daha yer alacak; Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, New York Fed’den John Williams, Minneapolis Fed’den Neel Kashkari ve Boston Fed’den Eric Rosengren da konuşma yapacak.

Fed ayrıca Çarşamba günü Eylül ayına ait FOMC da paylaşacak. Tutanaklarda, gelecek birkaç yıl boyunca faiz artırımı için düşük bir olasılık olduğu mesajının yinelenmiş olması bekleniyor.

Euro bölgesi maliye bakanları, bu yılın başlarında ilk duyurulduğunda oyun bozan olarak adlandırılan 750 milyar Euroluk koronavirüs toparlanma fonunu tartışmak üzere Pazartesi günü Brüksel’de toplanacak. Ancak fonun dağılımı konusundaki anlaşmazlıklar, hissiyatı zayıflatma tehdidi taşıyor.

Almanya Polonya ve Macaristan’da hukukun üstünlüğündeki gerileme konusunda Avrupa Birliği’nde yükselen alarm nedeniyle yalnızca hukukun üstünlüğüne saygı gösteren ülkelerin bu fonlardan yararlanabileceğini öneriyor. Teklif, bu iki ülkenin tepkisine yol açtı.

Ekonomisi pandemiden dolayı en çok zararı gören İtalya, İspanya ve Yunanistan, kurtarma fonlarının uygulanmasındaki herhangi bir gecikmeden kurtulmayı bekliyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir