Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Investing.com – IMF’nin bahar toplantısı ve Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları ile önümüzdeki hafta epey sessiz geçecek gibi görünüyor. Borsalar beklenenden daha güçlü gelen Cuma günkü iş raporundan destek görebilir ve yatırımcılar, Kongre’nin Başkan Joe Biden’in büyük altyapı planını geçirip geçirmeyeceğini izleyecek. Pazartesi günü ISM hizmet sektörü verileri, Mart ayında imalat için benzer bir ankette gelişme görülmesinin ardından ilgi çekecek.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

ABD piyasaları Nisan ayına güçlü başladı: Perşembe günü ilk kez 4.000 seviyesinde gezindi. Bu artışlar, Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günkü iş raporu sonrasında artabilir. Rapora göre ABD ekonomisi Mart ayında ile yedi ayın en yüksek iş artışını yaşadı. Şubat ayındaki iş büyümesi de ilk tahmine göre daha büyük oldu.

Kutsal Cuma nedeniyle ABD, Avrupa ve diğer bazı borsalar kapalıydı ve Kutsal Pazartesi dolayısıyla bazı bölgelerde kapalı olmaya devam edecek.

Piyasadaki ralli ABD’nin büyük teşvik planı ve aşı dağıtımının ekonomik toparlanmayı teşvik edeceği beklentileri ile yönleniyor.

Yatırımcılar Kongre’nin Başkan Joe Biden’in geçen hafta duyurduğu büyük altyapı planını geçirip geçirmeyeceğini izleyecek. 2 trilyon dolarlık harcamanın yanında yatırımcıların kârı etkilemesinden korktuğu kurumsal vergilerde artış planlarını da içeriyor.

Pazartesi günü IMF bahar toplantılarına (sanal olarak) başlıyor. Politikacılar salgının ekonomik yansımalarına ışık tutacak ve 2021 ve 2022 büyüme tahminlerini güncelleyecek.

IMF Yönetim Direktörü Kristalina Georgieva, güncellenmiş Dünya Ekonomi Görünümü’nde, bu yıl için Ocak ayında yapılan %5,5’lik küresel ekonomik büyüme tahmininin artış yönlü revizyonu olacağına işaret etti bile.

Güncellenen ekonomi görünümünün dışında G20 maliye bakanları, borç erteleme girişimlerini tartışmak üzere Çarşamba günü toplanacak.

Fed Çarşamba günü Mart ayı paylaşacak ve yatırımcılar, emsalsiz teşvik paketinin artan fiyat baskılarına yol açacağı endişeleri arasında enflasyona ilişkin yeni görüşler için inceliyor olacak.

Fed Başkanı Jerome Powell, Mart toplantısı sonrasında enflasyon endişelerini hafife almış, politikacıların enflasyonist baskıları geçici olarak gördüğünü söylemişti.

ECB Perşembe günü kendi paylaşacak. Geçen hafta ECB Başkanı Christine Lagarde, yatırımcıların, bankanın artan borçlanma maliyetlerini dizginleme istekliliğini “istedikleri kadar” test edebileceğini söyledi.

Yatırımcılar, Perşembe günü bir IMF panelinde küresel ekonomiyi tartışacak olan Fed Başkanı Jerome Powell’ı izleyecek.

Diğer Fed politikacıları da hafta içinde konuşma yapacak: Richmond Fed Başkanı Tom Barkin Çarşamba, Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise Salı ve Çarşamba günü görünecek.

Diğer yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Pazartesi günü küresel ekonominin salgından kurtuluşu üzerine Chicago Küresel İlişkiler Konseyi’nin (Chicago Council on Global Affairs) düzenlediği bir web seminerinde konuşacak.

Arz Yönetim Enstitüsü (ISM), Pazartesi günü aktivitesi verilerini paylaşacak. Geçen hafta imalat sektörüne dair yayınlanan bir ISM anketi, aktivitenin Mart ayında 37 yılın en yükseğine ulaştığını gösterdi – ekonomik toparlanmanın muhtemelen yoluna girdiğinin güçlü bir işareti.

Bu haftanın ekonomi takviminde Perşembe günü haftalık ve Cuma günü var.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir