Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Investing.com – Fed’in merakla beklenen para politikası toplantısı, küresel finans piyasalarında önemli bir olay olacak.

ABD merkez bankasının faiz oranları üzerinde aksiyon alması beklenmezken yatırımcılar, Cuma günü 10 yıllık getirilerin %1,60 üzerine çıkarak bir yılın en yükseğini gördüğü Hazine piyasalarındaki satışlarla ilgili yorumları bekleyecek.

Fed toplantısı yanında ABD perakende satış verileri de ilgi çekecek.

Diğer yandan kazanç cephesinde; aralarında FedEx ve Nike’ın da olduğu son mali sonuçlarını paylaşacak birkaç büyük isim var.

Öte yandan İngiltere Bankası (BoE) ve Japonya Bankası (BoJ) para politikası toplantıları da gündemde olacak.

Önümüzdeki haftaya girmeden piyasaları etkilemesi en muhtemel beş büyük gelişme, Investing.com tarafından listelendi:

Çarşamba günü Fed’in iki günlük toplantısı sonucunda faiz oranlarını, %0,0-0,25 arasında değiştirmeden bırakması bekleniyor.

Muhtemelen daha da önemlisi, Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in açıklamasından yarım saat sonra basın toplantısı düzenleyecek.

Yatırımcılar, Powell ve politikacıların, artan enflasyon beklentileri arasında getirilerdeki artışla ilgili endişelerine dair net işaretler arayacak.

ABD merkez bankası ayrıca “noktasal grafik” denilen ekonomik büyüme ve faiz oranları ile ilgili yeni öngörülerini paylaşacak.

Fed’in en erken 2022 sonlarında faizlerde bir artırım yapacağı beklentisinin yeniden fiyatlanması, Fed’in 2023 sonuna kadar faizleri değiştirme amaçlarına aykırı.

Ticaret Bakanlığı Salı günü Şubat ayı perakende satış verilerini paylaşacak.

Ortak öngörü, raporun geçen ay satışlarda %0,6 düşüş yaşanmış olduğunu göstereceği yönünde. Ocak ayında %5,3 artış görülmüştü.

Otomobil sektörünü hariç tutan satışların, önceki ay %5,9 artış yaşadıktan sonra %0,1 düşüş yaşamış olması bekleniyor.

Zamanla artan perakende satışlar, daha güçlü bir ekonomik büyümeyle ilişkilendirilirken daha zayıf satışlar, gerileyen bir ekonomiye işaret eder.

Tüketici harcaması, ABD ekonomik büyümesinin %70’ine tekabül ediyor.

Perakende satışlara ek olarak bu haftanın ekonomi takviminde ilk işsizlik başvuruları, endüstriyel üretim, konut başlangıçları, Philadelphia ve New York bölgelerindeki imalat koşulları üzerine anketler yer alacak.

Dördüncü çeyrek kazanç dönemi sona yaklaşıyor ancak Perşembe günü rapor sunacak ve en büyük ilgiyi çekecek olan FedEx ve Nike’ın da içinde olduğu büyük isimlerin raporlarını göreceğiz.

Önemli diğer isimler arasında Dollar General, CrowdStrike, Coupa Software, PagerDuty ve SunDial Growers var.

Yönetici Andrew Bailey ve faiz oranlarını ayarlayan diğer politikacıların, Perşembe günkü BoE politika duyurusu sırasında borçlanma maliyetlerini %0,10 puanda sabit tutması bekleniyor.

Ekonomistlerin beklentisi, para politikası komitesinde faizleri mevcut seviyede koruma lehine 9-0 oylama yönünde.

Bunun yerine BoE’nin tahvil alım cephaneliğini artırması gibi aksiyonlar, belki Mayıs ayında diğer ekonomik öngörüler ortaya çıktığında gerçekleşebilir.

 

Getiri eğrisi kontrolüne öncülük eden BoJ için beklentiler, Cuma günü bitecek olan iki günlük toplantısında para politikasını değiştirmeyeceği yönünde.

Bununla birlikte kaynaklara göre merkez bankası, uzun vadeli faiz oranlarındaki kabul edilebilir dalgalanma seviyesi olarak gördükleri duruma ilişkin daha net bir kılavuz sunabilir.

BoJ Yöneticisi Haruhiko Kuroda, karar tartışması akabinde basın toplantısı düzenleyecek.

Kuroda ve yardımcısı Masayoshi Amamiya, 10 yıllık getiri hedef bandını gevşetme konusunda son zamanlarda karışık mesajlar yolladı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir