Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Investing.com – Bu kadar büyük bir teşvik paketinin enflasyona ve faiz oranlarına neler yapabileceğine dair endişelerin olduğu bir ortamda yatırımcılar, Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketiyle ilgili Kongre’deki ilerlemeleri izliyor olacak. Çarşamba ve Perşembe günü paylaşılacak olan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve üretici fiyat endeksi (ÜFE) raporları ile piyasa katılımcıları, ABD’nin enflasyon rakamlarında odaklanacak. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü politika toplantısı düzenleyecek. Diğer yandan İngiltere, Brexit’in sonuçlarının yanında genel bir karantinaya dönüşü yansıtacak olan Ocak ayı büyüme rakamlarını paylaşacak.

İşte bu haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

Senato Başkan Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini Cumartesi günü geçirdikten sonra oylanmak üzere Salı günü Saray’a gidecek. Saray’da kabul edildikten sonra Biden’e gönderilecek ve artırılmış işsizlik başvurusu faydalarının sona erdiği 14 Mart’tan önce imzalaması umuluyor.

Pandemi teşvik paketi ekonomik toparlanma ve borsa için güçlü bir destek olacak ancak iyimserlik, artan enflasyon ve faiz oranları ile ilgili korkular ile azaldı.

Yatırımcılar, salgın öncesinden beri görmediği seviyelere çıkaran tahvil getirilerindeki son artışı, enflasyon beklentilerine zarar verme olasılığına dair bir işaret olarak aldı.

Cuma günü ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, daha yüksek uzun vadeli Hazine getirilerinin, enflasyonda artış endişelerinin değil daha güçlü bir toparlanmanın işareti olduğunu belirtti.

Yatırımcılar, artan fiyat baskılarına ilişkin olası göstergeler üzerine endişeler arasında ve günü yayınlanacak olan ABD enflasyon rakamlarını yakından izleyecek.

Geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell, fiyatlar bu baharda beklendiği gibi artsa bile “sabırlı olacağımızı düşünüyorum” dedi ve ekonomi “toparlanma yolunda epey ilerleyene kadar” para politikalarının değişmeyeceğini söyledi.

Bu hafta Fed yetkilileri, merkez bankasının 16-17 Mart toplantısından önce geleneksel sessizlik döneminde olacak. Bu hafta izlenecek diğer raporlar arasında Perşembe günkü ve var.

ABD teknoloji hisselerinin düşmesi ile yatırımcılar, bu düşüşün dip almak için bir fırsat mı yoksa yıllardır piyasadaki artışı yönlendiren hisse senetleri için daha çok acı işareti olup olmadığını tartışıyor.

Apple (NASDAQ:) ve Amazon (NASDAQ:) gibi isimlerdeki düşüşün avantajını kullanmak, son on yılın kazandıran stratejisi.

Bununla birlikte bazı piyasa katılımcıları, mevcut düşüşün önceki diplere göre daha uzun sürebileceğinden endişeli. ABD ekonomisinde güçlü bir toparlanmaya yönelik beklentiler, “evde-kal” ticaretinden ekonominin yeniden açılmasından fayda görecek olan hisse senetlerine doğru yönelmeyi tetikliyor. Artan tahvil getirileri bu rotasyonu hızlandırıyor.

Geçen hafta , art arda üçüncü haftalık düşüşünü yaşadı ancak Cuma günü tersine dönerek %1,6 yüksek bitirdi. Bu, sarsıntılı bir haftanın ardından bazı pazarlık avcılarının çoktan baskın yapmış olabileceğinin bir işareti.

İlk çeyrekte uzatılan karantinaların ardından Euro bölgesi için ana olay, Perşembe gününün olacak. Politikacılar, özellikle İngiltere ve ABD’deki benzer girişimlere kıyasla ivme kazanmakla mücadele eden aşı dağıtımı zemininde ekonomik büyümeye yönelik zararı değerlendirecek.

ECB başkanı Christine Lagarde, politika toplantısı sonrasında yapılacak basın toplantısında bankanın çeyrek dönemlik yeni tahminlerini paylaşacak.

ECB toplantısının dışında Euro bölgesi, küçülmesi beklenen Ocak ayı rakamlarını paylaşacak.

İngiltere Cuma günü Ocak ayı paylaşacak ve ülke tam bir karantinaya dönüp Brexit etkileri ticareti vurdukça yılın başında büyük bir küçülmeye işaret etmesi beklenirken sürpriz yapmayacak.

GSYH büyümesi tüketici hizmet sektörlerindeki kapanışlardan zarar görecek.

Ancak AB ticaret koşullarındaki değişim uygulamaya girerken imalattan da zarar görülecek. Jüri, ticaret şartlarındaki değişimin ekonomik etkisinin ne kadar büyük olabileceği konusunda hala net değil.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir