Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Investing.com – Apple, Microsoft, Facebook ve Tesla raporları ile yatırımcıların dikkati majör ABD şirketlerinde olacak. Fed toplanacak ve piyasalar, ABD ekonomisinin 2020’nin son çeyreğindeki performansına dair ilk verileri alacak. IMF küresel ekonomi tahminini güncelleyecek ve bir grup dünya lideri ve Christine Lagarde dahil merkez bankası yöneticileri, Dünya Ekonomi Forumu’nun online Davos konferansında konuşacak.

İşte yeni haftaya girerken bilmeniz gerekenler:

Aşıların vadettiği ekonomik toparlanma umutları ile destek gören değer hisselerine dönüş ortamında 2020’nin çoğunda sürücü koltuğunda olan teknoloji hisseleri geçen yılın sonlarında arka koltuğa geçti.

Bu geçiş, büyük bankaların cansız raporları ve hissesi %17 yükselen Netflix’in (NASDAQ:) bomba gibi çeyrek raporu ile son günlerde duraksadı.

Salı günü Microsoft (NASDAQ:) ve bir gün sonra Apple (NASDAQ:), Facebook (NASDAQ:) ve endeksine giren Tesla (NASDAQ:) rapor sunacak.

Sonuçlar, FAANG hisselerinin (Facebook, Amazon (NASDAQ:), Apple, Netflix ve Google’ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ:)) hisselerinin toplam piyasa değerini yükselterek tekrar tüm zamanların yükseği olan 6,16 trilyon doların üzerine çıkarabilir.

Beklentiler yükseliyor – Morgan Stanley, kendilerini “rekor bir Aralık raporu beklentisi öncesindeki alıcılar” ilan ederek Apple fiyat hedefini yükseltti.

Fed politikacıları, Demokratların Senato kontrolünü aldığı geçen haftadan bu yana ilk yapacak. Demokratların kontrolü, yeni Başkan Joe Biden’in teklif ettiği 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin kabul edilme olasılığını artırıyor.

Fed’in Çarşamba günü bitecek iki günlük toplantısı sonucunda politik bir değişim yapması beklenmezken ekonominin, tam istihdam ve %2 enflasyon hedeflerinin epey altında olduğu yine vurgulanabilir.

İyileşmeyi desteklemek için artırılan hükümet harcamasının, büyük tahvil alım programını bu yılın sonu gibi yakın bir zamanda azaltmaya başlamak için Fed’i teşvik edebileceğine dair spekülasyonlar var.

Ancak Fed Başkanı Jerome Powell, bu ayın başında yaptığı açıklamada “çıkışı konuşmanın zamanı değil” demişti.

Piyasa katılımcıları, ABD ekonomisinin son çeyrekte nasıl bir performans sergilediğini görmek için Perşembe günü GSYH rakamlarını elde edecek. Aralık ayında tüketici harcaması rakamları zayıf gelmiş ve istihdam düşmüştü.

Üçüncü çeyrekte yıllık %33,4 rekor bir büyümenin ardından ekonomistler yılın son çeyreğinde büyüme bekliyor. Ekonominin tüm yıl bazında %3,5 küçülmüş olduğu düşünülüyor.

Ekonomi takviminde ayrıca Çarşamba günü , Perşembe günü rakamları ve Cuma günü ve verileri var.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, bu yıl Davos’ta her zamanki gibi toplanmak yerine sanal olarak gerçekleştirilecek olan Dünya Ekonomi Forumu’nda konuşma yapacak olan büyük isimlerden.

Küresel ekonomik krizin derinleşmesinden dolayı konu sıkıntısı yok: artan işsizlik ve borç seviyeleri, artan gelir eşitsizliği ve iklim değişikliği.

Diğer yandan IMF Salı günü küresel ekonomik büyüme tahminlerini güncelleyecek. Ekim ayında küresel GSYH’de 2020 için %4,4’lük bir küçülme ve 2021’de %5,2’lik bir büyüme tahmin ediyordu.

Euro bölgesinde ve dördüncü çeyrek GSYH verileri, 2020’de ekonomilerinde küçülme olduğunu gösterebilir.

Euro bölgesinin en büyük ekonomisi olan Almanya, Cuma günü yayınlanacak. Eşi görülmemiş kurtarma ve teşvik tedbirleri, salgının şokunu azaltmaya yardım ettiği için 2020’de %5,0 ile ekonominin korkulandan daha az küçülme yaşadığı görülebilir.

Ekonomiler beklenenden daha iyi bir performans gösterirse bu durum, bu çeyrekte gelecek darbe için tampon görevi sunabilir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir