Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Investing.com – Başkan Donald Trump’ın, ABD Kongre binasını basan destekçilerini cesaretlendirmesinin ardından görevden alınması çağrıları arasında siyaset, önümüzdeki haftanın manşetlerine hakim olmaya devam edecek.

Ancak Cuma günkü istihdam raporunun, Covid-19 enfeksiyonlarında yaşanan artış ile sekiz ay içinde ilk kez istihdamda düşüş göstermesinin ardından yatırımcıların odağı daha büyük teşvik paketi beklentilerinde olacak. Aşı dağıtımındaki yavaşlığa dair endişeler, borsaları duraklatabilir.

Piyasa katılımcıları, enflasyon ve perakende satış verileri ile ekonominin performansına dair bir resim elde edecek. Ayrıca Jerome Powell’ın da içinde olduğu bir dizi Fed yetkilisini dinleyecekler. Kazanç sezonu da büyük bankaların dördüncü çeyrek sonuçları ile devam edecek.

İşte haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

Demokrat öncülüğünde, Trump’ın görevden alınması yönündeki ikinci çabalar, hafta sonu ivme kazandı ancak Cumhuriyetçilerin buna yeterli desteği verip vermeyeceği belirsizliğini korudu.

Öte yandan CNN’in Cumartesi günkü raporuna göre Başkan Yardımcısı Mike Pence, görevinin gereklerini yerine getiremeyen bir başkanın görevden alınmasına imkan veren 25. Yasa Değişikliği talebini reddetmedi.

Görevden ayrıldıktan sonra suçlu bulunduğu takdirde Trump, güvenlik ve emeklilik gibi eski başkan olmanın verdiği avantajları kaybedecek ve ikinci bir dönem için adaylığı yasaklanacak.

Trump, 3 Kasım seçimlerini kaybettiğinden beri yanlış bir şekilde yaygın bir sahtekarlığın kurbanı olduğunu iddia ediyor.

Geçen hafta Georgia Senato seçimlerinin ikinci turunun sonuçları, Demokratların hem Meclis’te hem de Senato’da çoğunluk elde edeceği anlamına geliyor. Bu, yatırımcılara, seçilmiş Başkan Biden’in yüksek mali teşvik ve daha yüksek vergi önerileri ile 2021 yılındaki maliye politikaları için daha net bir tablo sunuyor.

ABD ekonomisinin, sekiz ay içinde ilk kez Aralık ayında iş kaybı yaşadığını gösteren verilere rağmen borsalar, Biden’in ekonomik paket boyutunun trilyon dolarlar olacağını söylemesinin ardından Cuma günü rekor seviyelerde kapattı.

Biden, yönetiminin sunacağı ekonomik paketin, işsizlik sigortası ile kira ertelemesini de içereceğini söyledi. Paketin Perşembe günü açıklanması bekleniyor.

Daha büyük teşvik miktarlarının, ekonomi üzerindeki virüs etkisini azaltması bekleniyor. ABD Cuma günü ilk kez bir günde 4.000 kişinin covid-19’dan öldüğünü bildirdi.

ABD Çarşamba günü TÜFE verilerini yayınlarken Aralık perakende satış rakamları da Cuma günü paylaşılacak. Enflasyonun bir nebze yüksek olması beklense de yine de zayıf olacak. Perakende satışların ise artan virüs yüzünden darbe almış olması bekleniyor.

Fed Başkanı Jerome Powell Perşembe günü konuşma yapacak. ABD merkez bankası, en azından 2023’e kadar faiz oranlarının sıfırın yakınında olmaya devam edeceğine işaret ederek ekonominin gidişatının, büyük oranda virüsün gidişatına bağlı olacağını söyledi.

Konuşma yapacak diğer Fed yetkilileri arasında Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Fed Yöneticisi Lael Brainard, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ve Fed Başkan yardımcısı Richard Clarida olacak.

JP Morgan, Citigroup ve Wells Fargo’nun (NYSE:) – koronavirüs etkisi altındaki 2020’nin son çeyreğine dair rapor sunacak ilk endeksi şirketleri –Cuma günü dördüncü çeyrek sonuçlarını paylaşacak olması ile büyük bankalar ABD’nin kurumsal kazanç dönemini başlatmış olacak.

Bazı yatırımcılar, şirket kazançları ile ekonomi verilerinin bu yıl hisse senedi fiyatlarını hareketlendirmede daha büyük rol oynayacağını düşünüyor.

MFS Investment Management’ta portföy yöneticisi ve küresel yatırım stratejisti olan Robert Almeida, 2020’nin çoğu için “bir şirketin kazanç beklentilerini ıskalaması veya karşılamasını gerçekten umursamayan bir piyasa ile karşı karşıyaydınız. Tüm umursadıkları teşvik ve aşılardı” dedi.

“Şimdi ise piyasa, dikkatini makrodan mikroya çevirmek zorunda kalacak.”

ABD’de koronavirüsten dolayı 4.000 kişinin hayatını kaybetmesinin ve pandeminin işgücü piyasasına zarar vermeye devam ettiğini gösteren istihdam raporunun ardından ABD sağlık yetkilileri, yavaş bir tempoyla ilerleyen Covid-19 aşı programına ivme kazandırmaya çalışıyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre Perşembe günü itibarıyla ABD’de 6 milyondan fazla kişi, bugüne kadar sevk edilen 21 milyon doz aşının üçte birinden daha azına tekabül eden çift aşamalı aşının ilkini aldı.

Bu sayı, 2020 biterken ABDB hükümetinin ulaşmaya çalıştığı 20 milyon aşının epey altında. Pandemi ise hız kesmeden devam ederek rekor sayıda enfeksiyona, hastanede tedaviye ve ölüme yol açıyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir