Ekonomik Takvim – Bu Hafta İzlenecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta İzlenecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta İzlenecek 5 Önemli Gelişme

Investing.com – Piyasalar 2021’in ilk çetin cevizi ile Salı günü karşılaşacak. O gün gerçekleşecek olan ve sonuçları ağır olabilecek Georgia Senato seçimlerinin ikinci turu, ABD Senatosu’nu kontrol edecek ve seçilmiş Başkan Joe Biden’in gündemi uygulama yetisini etkileyebilecek partiyi belirleyecek. Aşı dağıtımı tatil döneminin sona ermesi ile muhtemelen tam gaz devam edecek olsa da yeni ve daha bulaşıcı bir koronavirüs türünün hızla yayılması, ekonomik kazanca giden yolun hala uzak olabileceği anlamına geliyor. Diğer yandan enerji yatırımcıları, ilgilerini, Pazartesi günü yapılacak ve yeni bir üretim artışının gündem olacağı OPEC+ toplantısına yöneltecek.

İşte yeni haftaya girerken bilmeniz gerekenler:

Piyasalar, her iki dünyanın en iyi temsili olarak Cumhuriyetçi bir Senato’nun yanında Demokrat bir başkanlık ve Demokratların kontrolündeki bir Temsilciler Meclisi fikrinden hoşnut. Vergi artırımları ile ilerici politika değişiklikleri engellenecek olsa da bu senaryo büyük ölçekli teşviklere olanak sağlıyor.

Georgia seçiminin, zayıf bir Senato çoğunluğunu korumak için görevdeki bir veya her iki Cumhuriyetçi senatörün koltuğunu kaptırmaması ile sonuçlanması bekleniyor ancak bu kafa kafaya giden bir yarış. Demokratlar her iki koltuğu da kaparsa her iki partinin de Senato’da 50 koltuğu olacak, bu da eşitliği bozan oyları seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e verecek. Biden ve Harris, 20 Ocak’ta ofise geçiyor.

Diğer yandan Seçim Kurulu sonuçları Çarşamba günü Kongre’de sayılırken bir düzine Cumhuriyetçi senatörün, seçilmiş Başkan Biden’e meydan okuması bekleniyor. Bunun seçim sonucuna herhangi bir etki etmesi beklenmezken iki siyasi parti arasındaki derinleşen husumet, bu yıl için siyasi riske işaret edebilir.

ABD’deki vaka sayılarının artıp aşılamaların planlanandan daha yavaş ilerlemesi ile Cuma günü Senatör Mitt Romney, ABD hükümetini, koronavirüs aşılarını yaptırmak için veteriner hekimleri ve sağlık görevlilerini görevlendirerek savaşmaya çağırdı.

ABD iki aşı onaylamış olsa da süreç, hükümetin düşündüğünden daha yavaş ilerliyor. Yaklaşık 2,8 milyon Amerikalı, 31 Aralık itibarıyla Covid-19 aşısı oldu ancak hedef 20 milyondu.

ABD günde ortalama 186.000 vaka görüyor. Bu, Aralık ortasında gördüğü 218.000’lerin altında. Sağlık yetkilileri, tatildeki buluşmaların ardından vakaların tekrar artabileceği konusunda uyardı.

ABD’de 2021’in ilk majör verisi, Cuma günü yayınlanarak işgücü piyasasında ivme kaybı göstermesi muhtemel rakamları olacak.

Kasım verileri, altı ayın en düşük seviyesi olan 245.000 yeni iş imkânı ile istihdam piyasasının ivme kaybettiğine işaret etmişti zaten. Aralık için beklentiler, 100.000 ile daha bile küçük bir rakam paylaşılacağı yönünde.

Takvimde ayrıca Salı günü verileri, Çarşamba günü Aralık , Perşembe günü birçok Fed yetkilisinin konuşması, ve Cuma günü Başkan Yardımcısı Richard Clarida’nın konuşması olacak.

2020 hisse senedi piyasaları için tumturaklı bir yıl oldu. Piyasalar hem en uzun boğa piyasasının bittiğini hem de şimdiye kadarki en kısa ömürlü ayı piyasasını gördü.

ve endekslerini yılı rekor seviyelerde bitirmeye ve endeksini geçen hafta rekor kırmaya sevk eden artışlar, kısmen koronavirüsün etkilerini azaltmayı amaçlayan büyük mali ve parasal teşviklerden, kısmen de aşıdaki ilerlemeden kaynaklandı.

Ticaret 2021’de de volatil olabilir, özellikle de Georgia ikinci turu sonuçlarının belirlenmesi günleri bulabilir. Demokrat bir zafer, pek çok yatırımcının hisse senedi fiyatlarına zarar verecek vergi reformu teklifleri olasılığını artırır.

Bu haftanın ekonomi verileri, ekonomik toparlanma için hala çok zaman olduğunun hatırlatıcısı olacak gibi görünüyor.

OPEC+ Pazartesi günü online bir toplantı düzenleyecek.

Nisan ayında ilk kez negatife döndüğü bir yılda petrol fiyatları, Aralık ayını pozitif bitirdi.

Aralık ayında OPEC+, fiyatları desteklemek için yılın başında uyguladığı günlük 7,7 milyon varillik rekor arz kesintisinden sonra üretimi günlük 2 milyon varil artırma planlarından vazgeçti. Bunun yerine üretimde günlük 500.000 varil artış gerçekleştirdi ve aylık ek düzenlemelerin bu miktarı aşmayacağı konusunda ortaklaştı.

Rusya, Şubat ayından itibaren 500.000 varillik bir artışı daha destekleyeceğine işaret etti ancak grup içindeki diğer üyeler, bunun için henüz çok erken olduğundan endişeli.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir