Ekonomik güven endeksi tüm sektörlerde geriledi

Ekonomik güven endeksi tüm sektörlerde geriledi

Ekonomik güven endeksi tüm sektörlerde geriledi

Investing.com –  Kasım ayında 89,5 iken, Aralık ayında %3,5 oranında azalarak 86,4 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Hizmet sektörü güven endeksi bir önceki aya göre Aralık ayında %9,2 oranında azalarak 70,4 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %7,8 oranında azalarak 87,6 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %7,2 oranında azalarak 73,3 değerini aldı. Tüketici güven endeksi aynı seviyede kalarak 80,1 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %2,8 oranında artarak 110,4 değerini aldı.

2020’nin ilk ayında 97,1 olan endeks, karantina döneminde %44 oranında azalarak 51,3’e geriledi. Bu rekor düşüş sonrasında ise kademeli olarak toparlanma Ekim ayına kadar devam etti. Ekim ayında güven endeksi  %4,8 artarak 92,8 oldu. Kasım ayında salgın nedeniyle kısıtlamaların artması endekste %3,5 düşüş yaratırken Aralık ayında da %3,5 düşüşe neden oldu. Ekonomik güven endeksinde sene başına göre kapanış daha düşük seviyelerde olsa da pandeminin yarattığı bu yüksek belirsizlik ortamında yine de endeksteki farkın çok yüksek olmaması olumlu bir sonuç.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir