Ekonomide 2021’de baz etkisiyle %4’e ulaşan büyüme bekleniyor; enflasyon beklentileri %11-12 civarında

Ekonomide 2021’de baz etkisiyle %4’e ulaşan büyüme bekleniyor; enflasyon beklentileri %11-12 civarında

Ekonomide 2021’de baz etkisiyle %4’e ulaşan büyüme bekleniyor; enflasyon beklentileri %11-12 civarında

Orhan Coskun / Nevzat Devranoglu / Ceyda Caglayan

ANKARA/İSTANBUL, 8 Ocak (Reuters) – Ekonomistler, pandeminin de etkisiyle 2020’de zorlu koşullarla karşılaşan Türkiye ekonomisi için 2021 yılının da kolay geçmeyeceğini ancak baz etkisiyle %4 civarında bir büyüme sağlanabileceğini söylüyorlar.

Ekonomi yetkilileri de 2021’de %3-4’e ulaşan bir büyümenin ek bir çaba gerektirmeden baz etkisiyle sağlayabileceğini belirtiyorlar.

Ekonomistler enflasyon konusunda öngörü ise Merkez Bankası’nın belirgin sıkılaştırma adımlarına rağmen 2021 sonu için bile tek haneye düşüşün olmayacağı yönünde.

Ekonomistlere göre geçtiğimiz yıl kısıtlı rezervlerle kura müdahalede bulunma, Merkez Bankası’nın kredibilitesine zarar verme ve büyümeyi krediler üzerinden sağlamaya çalışma gibi temel hatalar yapan ekonomi yönetiminin önünde, yabancı yatırımcı girişlerinin durma ihtimali, dolarizasyon ve batık krediler gibi önemli riskler bulunuyor.

TÜSİAD-Koç Üniversitesi tarafından düzenlenen Türkiye ekonomisi konulu konferansta değerlendirmede bulunan ve ekonomi yönetiminin çok büyük iki hata yaptığını belirten TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç’a göre, bunlardan biri son derece düşük rezervlere rağmen kuru sabitlemeye çalışmak, diğeri ise verilen “muazzam” krediler.

Türkiye’nin 760 milyar dolarlık ekonomisinin 2021’deki büyümeye 2020’de büyük bölümü ucuz kredi ile finanse edilen ancak rezerv kaybı gibi bir çok ekonomik soruna da yol açan sınırlı bir büyüme ardından ulaşması bekleniyor.

Koronavirüsle ilgili kısıtlamalar ve çift haneli enflasyonu dizginlemek adına uygulanan sıkı para politikasının büyümeyi sınırlaması bekleniyor.

Reuters’a bilgi veren bir ekonomi yetkilisi, dedi ve ekledi:

Bugün TÜSİAD’ın düzenlediği bir toplantıda konuşan ekonomist Cevdet Akçay, dedi. Bürümcekci ise Reuters ile dün gerçekleştirdiği söyleşide dedi. Geçmişte Türkiye ekonomisi uzun yıllar %5 seviyelerinde hatta daha üzerinde büyüme sağlayabilmişti. Ancak 2018’de büyüme %2,8’e 2019’da %0,9’a yavaşladı. 2020 için beklenti ise pozitif de olsa yine de sınırlı bir büyüme.

ENFLASYONDA PİYASA BEKLENTİSİ %11-12 CİVARINDA

Reuters’da dün ve bugün yayımlanan haberlerde görüşlerine yer verdiği 4 ekonomist de yıl sonu enflasyonun %11-12 civarında şekilleneceğini belirtiyor.

Öte yandan enflasyonun %15’e yakın yılı tamamlayacağı beklentisi de piyasada bulunuyor. Ancak TCMB’nin 675 baz puanlık sıkılaştırması ile birlikte bu beklentiler azalıyor.

Merkez Bankası’nın ay sonunda güncellenmesi beklenen tahmini ise %9.4 seviyesinde. Bu yıl asgari ücret haricinde fiyatı kamu tarafından kontrol edilen fiyatlarda yılbaşında enflasyona etki etmeyecek alanlara yönelindi. Ancak yine de mevcut %14.6 seviyesindeki enflasyonun 2021’in ilk 4 ayında yüksek seyrettikten sonra ancak bu yılın son aylarında %11’e doğru düşmesi bekleniyor.

“PARA POLİTİKASINDA SIKINTILI ALANLAR”

Reuters’a bilgi veren aynı ekonomi yetkilisi, “Geçen yıl çok büyük bir kredi genişlemesi oldu, bunda şimdi bir denge kuruluyor. Bunun getireceği etkilerin de sınırlanması var. Enflasyon için 2021 yılı zor bir yıl olacak. Para politikasında Merkez Bankası ne yaparsa yapsın enflasyon açısından sıkıntılı bazı alanlar var. Enflasyon açısından yukarı yönlü riskler aşağı yönlü risklerden daha fazla” dedi.

Yetkili risklere dünyada emtia fiyatları yukarı gitmesini, gıdada yaşanan sert artışları, talep tarafındaki güçlü talebi, hizmetler sektöründe ve giyim fiyatların pandemi etkisi zayıfladığında oluşabilecek enflasyonu örnek gösterdi ve şöyle devam etti:

“Hazine Bakanı ve Merkez Bankası Başkanının atanmasının ardından ekonomide normalleşmeyi destekleyecek dengeli adımlar atıldı. Kurdaki gerileme bile tek başına enflasyon açısından ciddi katkı verdi. Ancak asgari ücretteki artış, yıl başında yapılan bazı zamların elbette etkisi olacak. Bir miktar daha koordineli gidilmesi kamu maliyesi ve para politikası açısından son derece iyi olacaktır.”

Ekonomistler pandeminin de etkisiyle 2020’de zorlu koşullarla karşılaşan Türkiye ekonomisi için 2021 yılı da kolay geçmeyecek. göre geçtiğimiz yıl kısıtlı rezervlerle kura müdahalede bulunma ve büyümeyi krediler üzerinden sağlamaya çalışma gibi temel hatalar yapan ekonomi yönetiminin önünde, yabancı yatırımcı girişlerinin durma ihtimali, dolarizasyon ve batık krediler gibi önemli riskler hala bulunuyor. Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski de bugünkü konuşmasında ekonomide yeniden güven sağlamanın uzun zaman alacağına dikkat çekti.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir