ECB Başkanı Lagarde: “Bitcoin’in ‘tuhaf işlerinin’ regüle edilmesi lazım”

ECB Başkanı Lagarde: “Bitcoin’in ‘tuhaf işlerinin’ regüle edilmesi lazım”

ECB Başkanı Lagarde: “Bitcoin’in ‘tuhaf işlerinin’ regüle edilmesi lazım”

FRANKFURT, 13 Ocak (Reuters) – Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde için küresel bir regülasyon gerektiğini, dijital para biriminin bazı durumlarda kara para aklama faaliyetlerinde kullanıldığını ve kapatılması gereken birçok yasal boşluk bulunduğunu söyledi.

Bitcoin geçtiğimiz yıllarda sınırlı bir kesime hitap etmekten çıkmış ve sıradan insanlar, yatırım fonları hatta büyük şirketler tarafından alınıp satılan bir yatırım aracı haline gelmişti. Bitcoin Mart ayından bugüne değerini ona katlamış durumda.

Ancak Bitcoin’in büyük oranda gizlilik temelli yapısı para aklama ve diğer yasadışı faaliyetlerde kullanabileceğine yönelik endişeleri artırıyor.

Reuters Next etkinliğinde konuşan Lagarde dedi.

Lagarde para aklama faaliyetlerine yönelik örnekler vermezken bazı Bitcoin işlemlerine yönelik yasadışı bir faaliyet olup olmadığına dair cezai soruşturma yürütüldüğü bildiğini söyledi. Lagarde detay vermedi.

Kripto para birimleri endüstrisinde para aklama ile mücadele (AML) alanında küresel standartlar ortaya konulmuş olsa da halen regüle edilmemiş durumda. dışında da dünyanın dört bir yanından uzmanlar kripto para birimlerine küresel kuralların uygulanması çağrısında bulunmuştu.

Lagarde dedi.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir