Dünya borsalarında ve yurt içinde endekslerdeki son durum

Dünya borsalarında ve yurt içinde endekslerdeki son durum

Dünya borsalarında ve yurt içinde endekslerdeki son durum

Investing.com –  Dün yapılan ancak kongrenin basılması sonrası yarım kalan senato seçimleri bugün resmi olarak açıklandı ve demokratlar başkanlık ve meclisteki üstünlüğün ardından senatoda da çoğunluğu aldı. Bu gelişme piyasalar için neden olumlu? Çünkü Biden hükümetinin Fed’le uyumlu genişlemeci mali politika uygulaması ve teşviklere de devam etmesi bekleniyor. Bu beklenti ile hali hazırda yükselen endeksler rallisine devam etti.

Günün devamında ise dolar tarafındaki fiyatlama öne çıktı. Dolar göstergesi 2,5 yılın en düşük seviyelerinde ancak ABD’de enflasyonun yükseleceği beklentileri ve 10 yıllık tahvil faizlerinin %1 üzerine çıkması ile endeks bugün dip seviyeden %0,55 yükselerek 90,0 seviyesine yaklaştı.

Dolardaki hareket ile bugün para birimleri de günün ikinci yarısında düşüşe geçti. Gelişen ülke paralarından bugün en sert düşüş %2 ile olurken ve da %1’e yakın düşüş yaşıyor. TL ise bugün en az düşüş yaşayanlar arasında. Gün içinde 7,25’e gerileyen son saatlerde 7,34’e yükseldi.

Majör tarafta ise bugün dolar en çok ve karşısında yükseliş yaşıyor ve dün 1,2350’yi gören bugün 1,2250’den işlem görüyor.

Avrupa’da dün %3 primlenen   bugün %0,50 düşüşte, Asya’da   hariç endeksler yükselişte. ABD vadelilerinde ise ve yükselirken ise bugün %0,60 düşüşte.

Hafta içinde yükselişte ilk sıralarda yer alan , ve bugün de en çok yükselen alt endeksler olurken dünün ardından bugün de yükselişlere öncülük ediyor. ise bu hafta daha az yükselişte ve bankacılık endeksi bu hafta sanayi tarafını yenmiş görünüyor. Günün düşüş yaşayan alt endeksleri ise , , ve .

Gün başında 1.519 puan ile teknik olarak rekor kıran son saatte 1.511 puandan işlem görüyor ve borsada işlem hacmi son saatte 37 milyar üzerinde.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir