Dünkü rekorun ardından Dolar/TL 7,77, Euro/TL 9,10’dan işlem görüyor

Dünkü rekorun ardından Dolar/TL 7,77, Euro/TL 9,10’dan işlem görüyor

Dünkü rekorun ardından Dolar/TL 7,77, Euro/TL 9,10’dan işlem görüyor

Investing.com –  Döviz kurlarında yaşanan rekor yükselişler nedeniyle sıkılaşma adımları da devam ediyor. Bugün Cumhurbaşkanı kararı ile 31 Aralık’ta artırılan vergi kesintilerinde indirime gidildi.

Döviz ve altın talebindeki artış ile TL mevduatlardaki azalmayı engellemek için artırılan vergi oranları bugün itibariyle yeniden düşürülürken BSMV kesintisi de eski oran olan binde 2’ye çekildi.

Normalleşme olarak ifade edilen TL’yi destekleyen adımlarda faiz artışı, swap limitlerindeki güncelleme ve son olarak da mevduat ve döviz-altın işlemlerindeki güncelleme ile TL’deki kayıp durdurulmaya çalışılıyor.

Dün açıklanan YEP sonrası 7,86’ya yaklaşarak rekor tazeleyen kuru, bugün 7,76’ya gerileyerek bir miktar düşüş yaşarken de dün 9,22’yi aşarak rekor kırmasının ardından bugün 9,10 yakınında işlem görüyor. Döviz kurlarında dünkü harekete göre gelime olsa da fiyatlar rekor seviyenin hemen altında işlem görüyor.

Piyasalarda bu hafta Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışma da jeopolitik risk fiyatlaması ile TL’yi baskıladı. Bu cephede yeni bir olumlu gelişme sağlanabilmiş değil, ancak sıkılaşma adımlarının fiyatlandığı bugün TL günlük bazda pozitif işlem görüyor.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir