Dün sert düşüş yaşayan BIST 100 güne nasıl başladı?

Dün sert düşüş yaşayan BIST 100 güne nasıl başladı?

Investing.com –  Dün günü %2 üzerinde düşüşle 1.483 puanda kapatan , yeni güne %1,84 artışla 1.10 puandan başladı. Bu hafta %4 değer kaybeden borsanın sene başından itibaren getirisi de %1,5’e indi.

Küresel borsalarda yaşanan ve gelişen ülke borsalarında da düşüşe neden olan ana gelişme artış oldu. Tahvil faizlerindeki yükselişin nedeni ise ABD’de enflasyonun hızla yükseleceği beklentisi, ancak Fed Başkanı Powell, dünkü konuşmasında kısa süreli yükselişler olabileceğini, çünkü birçok sektörde arz ve tedarik sıkıntısı olduğunu, ancak enflasyonda kalıcı bir yükseliş şeklinde ilerleme beklemediklerini belirtti. Tahvil faizlerindeki yükselişe karşın Powell’ın açıklamaları sonrası borsalar gün içi kayıplarının çoğunu sildi. Seans sonrası hareketin ardından yurt içi hisse senetleri de güne yükselişle başladı.

Bu hafta %5 üzerinde kayıp veren ve dün 11 Kasım sonrası en düşük seviyeyi gören da güne yükselişle başladı. Endeks 1.370 puan üzerinde işlem görürken bugün seansın ilk saatinde alt endekslerden sadece negatif ayrışırken , , %1,5 üzerinde primli işlem görüyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir