Dün 8,46’ya yükselen dolar kuru bugün 8,30’a yakın işlem görüyor

Dün 8,46’ya yükselen dolar kuru bugün 8,30’a yakın işlem görüyor

Dün 8,46’ya yükselen dolar kuru bugün 8,30’a yakın işlem görüyor

Investing.com –  Dün yıl içi zirveye çıkan tahvil faizinde bugün gerileme olurken de 93,45’e yükselerek gün içi zirveyi görmesinin ardından bir miktar gerileme yaşıyor. Tahvil faizlerinin dünün ardından bugün soluklanmasıyla gelişen ülke paraları da bugün dolar karşısında yükseliş yaşıyor. Haftalık bazda tamamının dolar karşısında düşüş yaşamasına karşın bugün , , ve en iyi toparlanmayı gösteren para birimleri.

Dün 8,46’ya yükselen dolar kuru bugün en yüksek 8,39’u gördü ve son saatte 8,2570’e geriledi. TCMB Başkanının görevden alınmasından önce 8 Mart’ta HDP’nin kapatılması için dava açılacağı haberleriyle kur çıkarak 12 Aralık sonrası en yüksek seviyeyi görmüş ve günlük bazda negatif ayrışmıştı. Bugün kurdaki düşüşte hem küresel fiyatlama etkili olurken hem de son saatte HDP iddianamesinin iade edilmesi etkili oldu. Yargıtay Başsavcılığının AYM’ye yaptığı kapatma başvurusu, usul eksikliği nedeniyle iade edildi. Bu noktada Yargıtay Başsavcılığı eksikleri gidererek yeniden kapatma talebinde bulunabilecek.

TCMB başkan değişiminin ardından para politikasına dair belirsizlik yurt içinde döviz fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Dolar kuru düne göre bir miktar gerilese de rekor sonrası en yüksek seviyelerden işlem görmeye devam ediyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir