Dow, aşı dağıtımındaki gelişmeler ile 176 puan yükseldi

Dow, aşı dağıtımındaki gelişmeler ile 176 puan yükseldi

Dow, aşı dağıtımındaki gelişmeler ile 176 puan yükseldi

   

Investing.com – Geçen yılın pozitif ivmesi devam ederken ABD piyasaları Pazartesi günü yüksek açılacak. Yatırımcılar, covid-19 aşılarının genel bir ekonomik toparlanmaya yol açmasını bekliyor.

176 puan artarken 22 ve 66 puan kazandı.

ve nakit endeksleri, mali ve parasal teşviklerle desteklenerek son altı işlem gününün beşinde getiri elde ederek geçen haftayı rekor yüksek seviyelerde kapattı. son beş günün dördünde yüksek işlem gördü ve rekor seviyenin hemen altında seyrediyor.

Teşvik dışında Covid-19 aşılarının dağıtımıyla ilgili ilerlemeler de ekonomik toparlanma ile ilgili iyimserlik yaratıyor.

İngiltere Pazartesi günü AstraZeneca (NASDAQ:) ve Oxford tarafından geliştirilen aşının dağıtımına başlarken Pazar günü federal bir yetkilinin söylediğine göre ABD hükümeti, aşılama sürecini hızlandırmak için Moderna’dan  (NASDAQ:) yarım doz vermeyi düşünüyor.

İlgi çeken bir olay da Senato’nun kontrolünün söz konusu olduğu Georgia’daki ikinci tur seçimler. Cumhuriyetçiler en az bir koltuk kazanırsa zayıf bir çoğunluğu korumaya devam edecek. Eğer Demokratlar kazanırsa meclis yarı yarıya bölünür ve eşitliği bozan oylar, Seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e gider.

Georgia’nın üst düzey seçim yetkilisine, eyaletteki yenilgisini tersine çevirmeye yetecek oyu “bulması” yönünde baskı yaptığına ilişkin kayıtların ardından Başkan Donald Trump siyasi ateşi yükseltti.

Kurumsal sektörde; elektrikli otomobil üreticisi Tesla (NASDAQ:) 2020’de güçlü teslimat rakamları paylaştıktan sonra ilgi çekecek.

Pazartesi günü ekonomik veri anlamında görece zayıf: Aralık ayı okuması var. Avrupa’da sektördeki aktivite, 2018 ortalarından beri en hızlı temposunda artarak yılın başlarına göre pandemiden daha az zarar gördüğünü ortaya koydu.

OPEC+’nın gelecek ay da üretim kesintisine devam edeceğine dair beklentiler üzerine petrol yükseldi. Grup, geçen ayki toplantısında Ocak ayında üretimi günlük 500.000 varil artırma kararı vermişti. Fiyatlar ayrıca İran’ın uranyum zenginleştirmeye tekrar başlayacağı ve Basra Körfezi’nde Güney Koreli bir tankere el koyulması haberleri üzerine de destek gördü.

vadeli işlemleri %0,8 artışla Şubat 2020’de gördüğü seviyelere yükselip 48,91 dolar olurken %2,2 kazanarak Mart seviyelerine çıktı ve 52,45 dolardan işlem gördü.

Öte yandan , %2,2 artışla 1.931,20 dolar olurken %1,3 yükselerek 1,2289’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir