Dow 189 puan yükseldi; gözler Yellen’in yemin töreninde

Dow 189 puan yükseldi; gözler Yellen’in yemin töreninde

Dow 189 puan yükseldi; gözler Yellen’in yemin töreninde

   

Investing.com – ABD borsaları Salı günü yüksek açılacak. Seçilmiş Başkan Joe Biden’in yemin töreni ve kazanç raporları öncesinde geçen haftanın kayıplarını azalttı.

189 puan artarken 28 ve 127 puan yükseldi.

ABD piyasalarındaki bu yükseliş, Wall Street’in Ekim ayından beri en kötü haftasını yaşamasının ardından geldi. ve %1,5 düşerken %0,9 geriledi.

Yeni Başkan Joe Biden, Ocak ayı başında Washington’da yaşanan isyanın ardından yüksek güvenlik ortamında Çarşamba günü yemin edecek. Öncesinde Biden’in Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, onay sürecinin bir parçası olarak Salı günü Senato Finans Komitesi önünde olacak.

Yellen, federal hükümeti “büyük oynamaya” çağıran sözleri ile Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini savunmaya hazır.

ABD’nin Covid-19 virüsünden dolayı 400.000 ölümün eşiğinde olması ile ek teşvik ihtiyacı bir süredir aşikar. Bununla birlikte Cumhuriyetçi milletvekillerinin muhalefetinden dolayı tam paketin Kongre’de onaylanacağına dair şüpheler var.

Washington dışında Salı günü kurumsal kazançlar için yoğun bir haftanın başlangıcı olacak: JPMorgan Chase (NYSE:), (NYSE:) ve Wells Fargo’nun (NYSE:) üzen raporlarını takiben Goldman Sachs (NYSE:) ve Bank of America (NYSE:) açılış öncesi rapor sunacak. BofA raporu bir öncekileri yansıtıyor: temel faaliyet zayıflarken önceki kredi kayıp karşılıkları kâr hanesini destekledi. Netflix (NASDAQ:) de dördüncü çeyrek rakamlarını paylaşacak.

Salı günü ekonomi veri takvimi epey boş ve ilginin merkezi, Cuma günkü , , ve Japonya’nın ilk PMI verilerinde olacak. Yeni kısıtlamalar ve artan virüs rakamları düşünüldüğünde sonuçlar, beklenenden zayıf olabilir.

Petrol fiyatları, Çin’den gelen büyüme sinyalleri ve ABD ek teşvik iyimserliği ile yükseldi.

Oysa Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), yeniden uygulanan karantinalar üzerine 2021 küresel petrol talebi öngörüsünü günlük 300.000 varil düşürdü.

vadeli işlemleri %0,3 artışla 52,60 dolar olurken %1,4 yükselişle 55,51 dolardan işlem gördü. Pazartesi günü tatilden dolayı ABD sözleşmesi olmadı.

Öte yandan , %0,7 artışla 1.841,80 dolar olurken %0,4 artarak 1,2128’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir