Dow 130 puan düşüş yaşadı, gözler Powell ve Yellen’da

Dow 130 puan düşüş yaşadı, gözler Powell ve Yellen’da

Dow 130 puan düşüş yaşadı, gözler Powell ve Yellen’da

 

Investing.com – ABD borsaları Salı günü düşük açılacak. Gözler Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen’ın birlikte katılacağı iki günlük ifade oturumunda olacak.

140 puan düşerken 15 ve 15 puan geriledi.

Powell ve Yellen, Covid-19 krizi karşısında verilen ekonomi politikası tepkisini değerlendirmek üzere Salı günü Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde iki günlük ifadesine başlayacak.

Fed başkanının hazırlanmış ifadesinden yayınlanan alıntılara bakılırsa Powell, ekonominin beklenenden daha hızlı toparlandığını kabul etse bile merkez bankasının “ne kadar sürerse sürsün” toparlanmayı destekleme planlarını pekiştirecek.

Finans piyasaları, son onaylanan büyük teşvik paketi ile ultra genişlemeci para politikasının aşırı ısınmış bir ekonomiye yol açacağı inancıyla Fed’in ilk faiz artırımının 2024 öncesinde olacağı yönünde pozisyon almaya başladı.

Pazartesi günü %0,3 yüksek bitirdi. %0,7 ve %1,2 artmış olarak bitirdi.

Salı günü, salgının piyasalarda yol açtığı alt üst oluşun dip seviyesinin yıldönümü. Gün içindeki o düşük seviyelerden beri ve %80 ve %90 üzerinde artış yaşadı.

Kurumsal sektörde; ABD sağlık kurulu, AstraZeneca’nın “güncel olmayan” verileri kullanmış olabileceğini söyleyerek ilaç üreticisinin son aşısına şüphe düşürdükten sonra AstraZeneca ADR (NASDAQ:) düşüş yaşadı. Bu açıklama ile önemli ABD piyasasında acil durum kullanım onayı olasılığına dair endişeler artacak.

Gözler bir yandan da GameStop’un (NYSE:) ilk çeyrek sonuçlarında olacak. Büyük kısa pozisyon sıkıştırmasından fayda sağlayan manşet hisselerden bir olduğundan beri ilk raporu olacak.

Ekonomi takviminde Şubat ayı verileri ile konut piyasası olacak. Bir önceki aya göre %6,5 düşüş bekleniyor.

Salı günü petrol fiyatları düşüş yaşadı. Almanya, kıtayı vuran üçüncü dalgayla mücadele için kısıtlamaları uzatacağını söyledi.

vadeli işlemleri %4,6 düşüşle 58,75 dolar olurken %4,6 kayıpla 61,67 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,1 artarak 1.740,35 dolar olurken %0,4 düşüşle 1,1884’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir