Dow 115 puan düştü, hedge fon kaosu hissiyatı baskılıyor

Dow 115 puan düştü, hedge fon kaosu hissiyatı baskılıyor

Dow 115 puan düştü, hedge fon kaosu hissiyatı baskılıyor

Investing.com – ABD borsaları Pazartesi günü düşük açılacak. Yatırımcılar, ABD’de yüksek riskli yatırım fonu Archegos Capital’in, marj taleplerinde temerrüde düşmesinin etkisinden korkarken hisse senetleri Cuma günkü rekor seviyelerden geri çekiliyor.

115 puan düşerken 11 ve 5 puan geriledi.

Üç majör endeks de Cuma günü volatil ticarette yüksek kapattı. 450 puan yüksek kapatırken %1,7 artış yaşadı ve Cuma gününü %1,2 yüksek bitirdi.

Bununla birlikte bu artışlar, Archegos ile ilişkili şirketlerdeki büyük satışları gizledi; Discovery (NASDAQ:) ve ViacomCBS (NASDAQ:) Cuma günü %25 üzerinde düşüş yaşadı.

Benzer şekilde Nomura (T:), ABD’li bir müşterisi ile olan işlemlerden dolayı 2 milyar dolar olası zarar ile karşı karşıya olduğunu söylerken (SIX:), tek bir müşteriyle olan ilişkisinden dolayı sonuçlarının “epey büyük” bir darbe alacağı konusunda uyardı.

Etkinin yalnızca bu iki banka ile sınırlı kalmayacağı korkusu, olası sonuçların ölçeği konusunda piyasaları diken üstünde tutuyor. Piyasa öncesinde Goldman Sachs (NYSE:) ile (NYSE:) hisseleri de düşüş yaşadı.

Bununla birlikte büyük mali ve parasal teşvik ile başarılı aşı programı sayesinde ABD ekonomisinde güçlü büyüme beklentileri ile yatırımcılar genel olarak olumlu olduğundan kayıplar şu an sınırlı görülüyor.

Başkan Joe Biden’in, bu hafta 3 trilyon dolara mal olabilecek altyapı planlarını açıklarken bu teşvikleri artırması bekleniyor. Tüm paketin Kongre’de kabul edileceğine dair endişeler olsa da ABD ekonomisi yeni bir nakit enjeksiyonu daha alabilir.

İlk çeyrek bu hafta sona eriyor ve bu dalgalı ticareti daha da artırabilir, özellikle de tatilden dolayı kısalan bir haftada. Mart ayı Kutsal Cuma günü yayınlanacak ve özellikle işsizlik başvuruları geçen hafta bir yılın düşük seviyesine düştüğünden yatırımcılar güçlü bir rapor daha bekliyor.

Pazartesi günü petrol fiyatları yükseldi. Yatırımcılar dikkatlerini Süveyş Kanalı’nda sıkışan konteyner gemisinden yaklaşan OPEC+ toplantısına çevirdi.

OPEC+ toplantısı öncesi son söylemlere göre Rusya mevcut petrol üretiminin Mayıs’ta da sürdürülmesini destekliyor, kendisi için yalnızca ufak bir artış ile.

Kanalda ise konteyner gemisi kısmen kurtuldu ve kısa sürede tamamen kurtularak kilit suyolundaki engelin kalkacağı ihtimalini artırdı.

%1,1 düşüşle 61,62 dolar olurken %1,2 artışla 65,23 dolardan alıcılandı. Ancak bu kayıplara rağmen her iki gösterge de bu hafta için art arda dördüncü kazanç yolunda ilerliyor.

Öte yandan %0,3 kayıpla 1.726,80 dolar olurken %0,2 düşüşle 1,1765’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir