Dow 105 puan yükseldi; Fed toplantısı yaklaşıyor

Dow 105 puan yükseldi; Fed toplantısı yaklaşıyor

Dow 105 puan yükseldi; Fed toplantısı yaklaşıyor

Investing.com – ABD borsaları Pazartesi günü yüksek açılacak. Yatırımcılar Çarşamba günkü Fed toplantısını bekliyor.

105 puan artarken 6 ve 25 puan yükseldi.

Geçen hafta hisse senedi piyasaları güçlü bir şekilde yükseldi; %4 artarak geçen yıl Kasım ayından bu yana en iyi haftalık performansını gösterdi. %2,6 ve %3 kazanç elde etti. 

Özellikle Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketini imzalamasının ardından ekstra parasal ve mali teşvik ile iyileşen hissiyat, sağlıklı büyüme beklentileri ile destek gördü.

Son haftalarda büyüme hisse senetlerini daha döngüsel sektörlerin yararına zorlayan yükselen enflasyonist endişeler nedeniyle tahvil faizlerinde yakın zamanda yaşanan artışlar karın ağrısı oldu.

ABD’nin Hazine getirisi, Cuma günü %1,64 üzerinde bir yılın en yükseğine ulaştı. Halihazırda %1,61 seviyesinde işlem görüyor.

Böylece Fed’in ilginin merkezine geliyor. Merkez bankasının faizler üzerinde aksiyon alması beklenmiyor ancak yatırımcılar, Hazine piyasalarındaki satışlarla ilgili yorumların yanında ekonomik projeksiyonlardaki değişimleri yakından izleyecek.

Diğer yandan ABD aşı programı hızla devam ediyor. Başkan Biden geçen hafta, ülkenin Mayıs sonuna kadar (öngörülenden iki ay erken) her yetişkin için yeterli aşıya sahip olacağını söyledi.

Bu, ekonomide görece erken bir açılışa işaret ediyor. Texas gibi bazı eyaletler maske takma zorunluluğu ile diğer kısıtlamaları çoktan kaldırdı. Hava trafik verileri, Cuma günü ABD havaalanlarında geçen yılın Mart ayından beri görülen herhangi bir günden daha çok yolcu olduğunu kaydetti.

Avrupa’da bu tarz haberler daha az teşvik edici. Covid-19 vakaları tekrar artıyor ve İtalya, Paskalya tatili için üçüncü bir genel karantina planlıyor.

Kurumsal gelişmelerde; GenMark (NASDAQ:) ilgi odağında olacak. Roche (SIX:), ABD merkezli moleküler tanısal test üreticisini 1,8 milyar dolarlık bir anlaşma ile alacağını duyurdu.

Pazartesi günü petrol fiyatları yükseldi. Çin’in ekonomi büyümesiyle ilgili güçlü işaretler üzerine 70 dolara ilerleyerek ülke talebinde artışa işaret ediyor.

vadeli işlemleri %0,2 artışla 65,72 dolar olurken %0,1 yükselişle 69,31 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,5 artarak 1.727,90 dolar olurken %0,2 azalarak 1,1930’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir