Döviz mevduat hesapları son haftada 894 milyon dolar azaldı

Döviz mevduat hesapları son haftada 894 milyon dolar azaldı

Döviz mevduat hesapları son haftada 894 milyon dolar azaldı

Investing.com – 12 Şubat işlem haftasında 2,7 milyar dolar artarak 232,926 milyar dolardan 235,628 milyar dolara yükselmesinin ardından 19 Şubat ile biten işlem haftasında hesaplar 894 milyon dolar azalarak 234,734 milyar dolara geriledi.

Önceki hafta 1,3 milyar dolarlık döviz alımı yaparken de 1,4 milyarlık döviz alımı yapmıştı. 19 Şubat işlem haftasında ise gerçek kişiler 688 milyon dolarlık döviz satışı yaparken tüzel kişiler de 206 milyon dolar döviz sattı.

2020’de hem kurdaki yükseliş hem de enflasyondaki yükselişin reelde faiz getirmemesi ile döviz alımı rekor seviyelere çıktı. 2021’in ilk ayında ise mevduat hesapları 600 milyon dolar azaldı. Şubat ayının ilk üç haftasındaki değişimde ise döviz mevduat hesapları son haftadaki satışa karşın 1 milyar 808 milyon dolar arttı.

TCMB, hem sıkı para politikası ve buna bağlı faiz getirisi ile kurdaki gerileme hem de enflasyonun yıl içinde düşeceği ön görüsü ile döviz talebinin de azalmasını bekliyor. Döviz kurlarının rekor sonrası yaşadığı düşüş önceki hafta alım olarak değerlendirilmişti, bu hafta ise hem gerçek hem de tüzel hesaplarda satış var, ancak henüz ters para ikamesinin başladığını söylemek için erken. Bunun için döviz kurlarındaki volatilitenin azalması ve enflasyonda düşüşün başlaması gerekiyor. Yılın ikinci çeyreğinde enflasyonun zirveden gerilemesi bekleniyor ve bu süre içinde döviz satışının sürmesi durumunda ters para ikamesinden bahsedilebilir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir