Dolardaki yükselişle sert gerileyen ons altın bugün hafif alıcılı fiyatlanıyor

Dolardaki yükselişle sert gerileyen ons altın bugün hafif alıcılı fiyatlanıyor

Dolardaki yükselişle sert gerileyen ons altın bugün hafif alıcılı fiyatlanıyor

Investing.com –  Yıla yükselişle başlayan , doların son zamanların dip seviyesinden yükselişe geçmesi ile tüm kazançlarını geri verdi ve dün Asya seansında 1.817$ seviyesine gerileyerek Aralık ayı sonrası en düşük seviyeyi gördü. Fiyat bugün 1.860$ seviyesi yakınında hafif alıcı işlem görüyor, ancak hareketlilik düşük. Bunun nedeni ise ABD’den gelecek verisi ve .

ABD 10 yıllık tahvil faizleri geçen hafta ortasından itibaren yükselişe geçti, bu yükselişin sebebi ise enflasyonda artış beklentisiydi. Çok uzun zamandır düşük enflasyonla mücadele eden ABD ekonomisinde hem arz yönlü sıkıntı hem de talep çokluğu enflasyonun 2021’de yükselmeye başlayacağı ön görülüyor. Bu gelişme ile Mart sonrası yüksek seviyelere çıkan tahvil faizlerine bir destek de Biden’ın açıklamalarından geldi. Biden, acele edilmesi gerek dediği teşvik paketinin büyük olacağını söyledi. Ayrıca ekonomiyi canlandırmak için hibe teşviklerin de yüksek olacağının sinyalini verdi. Bu gelişme ABD ekonomisine destek sağlayacağı ve büyümeyi de artıracağı beklentisi yarattığı için dolardaki yükseliş de hızlandı.

Son 2,5 yılın en düşük seviyelerinde olan dolardaki hareket aslında kuvvetli değil, ancak bu yükselişin devam edeceği beklentisi de satın alındığı için altın da bu fiyatlamalarla bu hafta sert düşüş yaşadı.

İlk satın almaların ardından bugün altın hafif alıcılı işlem görüyor, çünkü dolar göstergesi 90,50 seviyesinden bir miktar gevşeme yaşıyor. Haftanın devamında TÜFE’deki artış oranı ve genişlemeci maliye politikaları ile fiyatlardaki oynaklığın artması beklenirken teknik olarak onsta 1.800$ en yakın destek olarak izleniyor. Toparlanmalarda ise kademeli olarak 1.880$ ve 1.930$ dirençleri takip ediliyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir