Dolar zayıflıyor; Emtia dövizleri ve sterlin kazanıyor

Dolar zayıflıyor; Emtia dövizleri ve sterlin kazanıyor

Dolar zayıflıyor; Emtia dövizleri ve sterlin kazanıyor

 

Investing.com – Dolar Çarşamba günü zayıfladı. Cumhuriyetçilerin ABD hanehalklarına verilecek daha yüksek teşvik çeklerine fiili itirazı, daha yüksek verim sağlayan dövizlere yönelik para akışını bozamadı.

Salı günü Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, ABD’deki hanelerin çoğuna iletilecek olan 600 dolarlık doğrudan çek miktarını 2.000 dolara yükseltmeyi oylamak için program yapmayı reddetti. Bunu yerine McConnell, Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi tarafından reddi kesin olan, internet şirketleri için yükümlülük korumaları ve seçim usulsüzlükleri iddiaları hakkında diğer tedbirleri bir araya getirecek bir yasa tasarısı sundu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 düşüş daha yaşadı ve 89,840 oldu. Sepetteki en büyük kazananlar, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları oldu. Endüstriyel ve zirai emtiaların artan fiyatları ile destek gördüler.

ikilisi 0,7664 ile 2018 Haziran ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaşırken Yeni Zelanda doları, 1,3909 ile Nisan 2018’den beri görülen en yüksek seviyede alıcılandı.

Her iki döviz de son yıllarda Çin’in ham madde ve gıda talebinden büyük oranda etkilendi ve Çin, 2019’da GSYH büyümesi tahminini %0,1 düşürerek %6,1 olarak revize ettikten sonra dövizler getirilerinin ufak bir kısmını kaybetti.

Sterlin, İngiltere-AB ticaret anlaşmasının parlamentonun iki meclisinde de oylanacağı güne başlarken dolar karşısında %0,4 ve Euro karşısında %0,3 yükseldi. İngiltere’deki düzenleyicilerin, AstraZeneca/Oxford aşısını onayladığı duyurusu da ek destek sağladı ve yeni yılda aşılama için zemin hazırladı. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, bu gelişme ile ilkbahara kadar karantina tedbirlerinin son bulabileceğini söyledi.

İngiltere ekonomisi, yetkililerin salgının ilk aşamasını durduramamasından ve hizmet sektörünün GSYH’de orantısız bir şekilde yüksek payı olmasından dolayı pandemiden en çok etkilenenlerden biri oldu.

Gelişmekte olan dövizler arasında , Ağustos ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. O zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki ekonomi politikalarından vazgeçmiş, Maliye Bakanı ile merkez bankası başkanını değiştirmiş ve böylece lira değer kazanmıştı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir