Dolar zayıflıyor; Demokrat Senato’ya yönelik güven artıyor

Dolar zayıflıyor; Demokrat Senato’ya yönelik güven artıyor

Dolar zayıflıyor; Demokrat Senato’ya yönelik güven artıyor

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Demokratların Georgia ikinci tur seçimlerinde ABD Senatosu için zafer kazanacağına dair güven artarken dolar zayıfladı. Böyle bir sonuç, muhtemelen daha genişleyici bir maliye politikası anlamına gelecek.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,2 düşüşle 89,328 oldu.

Çarşamba günü 10 ayın yeni düşük seviyesi olan 102,60’ın üzerinde genel olarak 102,72 puanda sakin kaldı. %0,3 artışla 32 ayın yükseğine ulaşarak 1,2328 oldu.

%0,2 yükselişle 1,3655’ten alıcılanırken %0,5 artışla 2018 Ocak ayından beri gördüğü en yüksek seviye olan 0,7795’e ulaştı.

ABD haber ağları ve seçim tahmin servisleri, Demokrat Parti adayı Raphael Warnock’un Georgia’daki iki Senato koltuğundan birini kazanacağını raporladı.

Demokrat Jon Ossof lehinde olan diğer yarış da Cumhuriyetçi David Perdue’ya karşı. Decision Desk HQ’ya göre Ossof, oyların %99’u sayılmışken yaklaşık 13.000 oy ile liderliği elinde tutuyor.

Demokratların her iki koltuğu da alması, daha çok teşvik ve altyapı harcaması ile sonuçlanması muhtemel bir şekilde Senato kontrolünü Demokratlara verecek. Sonuçlar bugün açıklanacak ancak ufak marjlar yasal gecikmelere şahit olabilir. Özellikle Perdue yasal yollara başvuracağını söyledi.

ING analistleri bir araştırma yazısında, “olası bir Demokratik zafer, yeni regülasyonlara dair endişeleri artırabilirken en azından önümüzdeki aylarda bu durum, daha büyük mali teşvik (olası vergi artışları ile düzenleyici tedbirleri ikinci planda bırakacaktır) beklentileri ile gölgede kalabilir ve böylece risk varlıkları destek görmeye devam ederken dolar zayıflar” dedi.

Çarşamba günü yayınlanacak olan bir dizi ekonomi verisi arasında Aralık ayına ait aylık , ve Kasım ayı var. Ayrıca Fed’in 2020’nin son toplantısına ait da mevcut.

Öte yandan ikilisi, Çin Halk Bankası’nın yuanın ticaret bandının orta noktasını %1 artırmasının ardından Salı günü 2018 Haziran’ından bu yana en düşük seviyeye geriledikten sonra 6,4552’de sakin kaldı. Bu, Çin’in yuanın dolara sabit olmasını bıraktığı 2005’ten bu yana görülen en büyük tek günlük artış oldu.

Aralık ayına ait , Kasım ayının 57,8 puanına kıyasla 56,3 olarak geldi.

Gelişmekte olan dövizler arasında İsrail şekeli, kitlesel aşı kampanyasının dünyanın geri kalanına göre daha hızlı ilerlediği algısı üzerine tekrar yükselerek 24 yılın yükseğini gördü ve normal ekonomik hayata hızla dönüş için en iyi olasılıkları sundu. ve de yükseldi. Rusya ile beraber Şubat ayında üretim artışı yapacak olan bu iki ülke, OPEC+ toplantısının en büyük kazananları olurken Suudi Arabistan, gönüllü olarak kendi üretimini azaltarak net artışı telafi edecek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir