Dolar zayıf bir haftanın sonunda kazandı; Euro ve sterlin düşük

Dolar zayıf bir haftanın sonunda kazandı; Euro ve sterlin düşük

Dolar zayıf bir haftanın sonunda kazandı; Euro ve sterlin düşük

Investing.com – Dolar Cuma günü erken Avrupa ticaretinde yükseldi. Hazine getirileri son yükseklere geri döndü ancak üç hafta içinde ilk haftalık düşüşünü kaydedecek gibi görünüyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı ve İngiltere büyüme verileri sonrasında Euro ve sterlin de ilgi odağında.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,4 artışla 91,755 oldu ancak 4 Mart’tan bu yana gördüğü en düşük seviye olan 91,364’ün biraz üzerinde seyretti.

Endeks bu hafta %0,4 civarı düşüş yaşadı ancak %1 altından %1,62’lere kadar çıkan 10 yıllık Hazine getirilerini izledikçe bu yıl şimdiye kadar %2 civarında kazandı. Cuma günü getiriler, Perşembe günü gördüğü %1,55’ten %1,59’a yükseldi.

%0,5 artışla 109,03 olurken %0,5 düşüşle 0,7749’a geriledi.

Temsilciler Meclisi 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketine nihai onayı verdikten sonra ABD Başkanı Joe Biden imzayı attı. Bu, kısa zamanda birçok Amerikalının kapısına 1.400 dolarlık çekler gideceği anlamına geliyor.

ABD Hazine getirilerinin yanında dolar, Fed’in genişlemeci para politikası ve mali teşvikin enflasyonu artıracağı beklentilerinden dolayı düzenli olarak artıyor.

Bu haftanın verileri bu beklentileri düşürürken son istihdam rakamları, işgücü piyasasında güçlü bir toparlanma gösterdi. Geçen haftanın beklenenden daha çok yükseldi ve Perşembe günkü , pandemi başından bu yana gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

Öte yandan Perşembe günü ECB, artan tahvil getirilerini önlemek için diğer çeyrekte acil tahvil alımlarını artıracağını söyledi ve %0,3 düşüşle 1,1945 oldu.

ING analistleri, “tüm PEPP (Pandemik Acil Durum Harcama Programı) zarfı artmadığı sürece tüm boyutun değil sadece tahvil alımlarının temposunu değiştirdiğinden Euro üzerindeki negatif etki sınırlı olmalı” dedi.

Buna ek olarak son , İngiltere’nin yeniden karantinaya girmesi ile ülke ekonomisinin Ocak ayında %2,9 küçüldüğünü gösterdikten sonra %0,3 düşüşle 1,3943 oldu.

Bu, beklenenden ufak bir düşüş olsa da ekonominin geçen yıl Ocak ayına göre %9,2 daha küçük olduğu anlamına geliyor.

Geçen hafta İngiltere Bankası (BoE), son karantinalar ile Brexit sonrası ticari sorunlar nedeniyle İngiltere ekonomisinin 2021’in ilk çeyreğinde %4 küçülebileceğini söylemişti.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir