Dolar yükseliyor; Fed yüksek verimlere tolerans gösteriyor

Dolar yükseliyor; Fed yüksek verimlere tolerans gösteriyor

Dolar yükseliyor; Fed yüksek verimlere tolerans gösteriyor

Investing.com – Dolar Salı günü Avrupa ticaretinde yükseldi. Fed’in, yüksek tahvil verimlerine karşı emsallerine göre daha liberal bir tutum sergilediği görüldü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,3 artışla 91,290’a yükselerek üç haftanın yükseğini gördü.

%0,3 düşüşle 1,2010, %0,3 kayıpla 1,3885 ve %0,1 artışla 106,84 oldu.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) faiz oranlarını tarihi seviyelerde düşük tutacağını yinelerken ikilisi %0,3 düşüşle 0,7750 oldu. %0,5 kayıpla 0,7224’e düşerken %0,3 yükselerek 1,2684’ten işlem gördü.

Döviz piyasaları son zamanlarda küresel tahvil piyasasının izinden gitti ve Hazine getirileri stabilize olurken dolar, daha yüksek getirilere karşı Fed’in, diğer merkez bankalarına göre daha yüksek tolerans göstereceği beklentilerini yükseltti.

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının kısa vadeli herhangi bir enflasyon artışını görmezden geleceğini söyleyerek erken sıkılaşma beklentilerini düşürmüştü. Haftanın sonunda yine konuşacak.

Buna ek olarak Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Hazine piyasasındaki volatiliteyi önemsiz lanse ederek merkez bankasının getirilerdeki artış ile henüz sorunu olmadığı mesajını pekiştirdi.

Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası (ECB) farklı bir tutum aldı. ECB yetkilileri, tahvil getirilerindeki son artışlarla ilgili endişelerini ifade etti.

Başkan Christine Lagarde, merkez bankasının firma ve hane halkları için borçlanma maliyetlerinde vakitsiz artışı önleyeceğini söyledi. Fransa Merkez Bankası yöneticisi François Villeroy de Galhau, tahvil getirilerindeki son artışların bazılarının yersiz olduğunu söyledi.

Covid-19 karantinası ve satış vergilerindeki geçici indirimin bitmesi ile tüketici harcamasının darbe almasından dolayı zayıf gelen Alman perakende satışları yüzünden Salı günü Euro da acı çekti.

Aralık ayındaki %9,1’lik düşüş yukarı yönlü revize edildikten sonra aylık reel olarak %4,5 geriledi.

ING analistleri, “ekonomilerin yeniden açılması ikinci çeyrekte yolunda gittiği sürece – ki biz böyle olacağına inanıyoruz hala – volatilite, bu yılın sonlarında dolardaki ayı eğiliminin devam etmesine yol açabilir” dedi.

“ECB’nin faiz indirimi tehdidine rağmen hala EUR/USD’nin bu yaz 1,25’i baskılamasını ve muhtemelen geçmesini bekliyoruz.”

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir