Dolar yükseliyor; Euro karşısında dört ayın yükseğini gördü

Dolar yükseliyor; Euro karşısında dört ayın yükseğini gördü

Dolar yükseliyor; Euro karşısında dört ayın yükseğini gördü

Investing.com – Perşembe günü dolar erken Avrupa ticaretinde yükselerek Euro karşısında dört ayın yükseğini gördü. Üçüncü Covid-19 dalgası ve Avrupa’daki yavaş aşı dağıtımı, tek döviz üzerinde baskı yapıyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,2 artışla 92,712’ye ulaştı.

%0,3 artarak 109,07, %0,1 düşüşle 1,3672 olurken 0,7583’te sakin kaldı.

Dört ayın düşük seviyesi olan 1,1803’e dokunan %0,1 düşüşle 1,1805’e geriledi. Bölgede uzatılan karantinaların ve geciken aşı dağıtımının sonucu olarak tek döviz zarar görüyor.

Almanya, Fransa ve İtalya gibi bir dizi Avrupa ülkesi, Covid-19 vakalarındaki büyük artışın ardından kısıtlamalarını artırdı.

Hatta Çarşamba günü Sağlık Bakanı Olivier Veran’ın söylediğine göre Fransız hükümeti, mevcut kısıtlamalar koronavirüsle mücadelede başarısız olduğu takdirde daha katı tedbirler almaya hazır.

ING analistleri, “Avrupa’daki karantinaların uzatılması ile EZ [Euro bölgesi] ekonomisindeki toparlanma gecikeceğinden EUR/USD ikilisi, önemli bir eşik olan 200 günlük hareketli ortalamanın 1,1863 destek seviyesi altına indi. Teknik olarak bu, EUR/USD’yi kırılgan tutuyor” dedi.

Çarşamba günü ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre’ye yapacağı ikinci ifade gününde ABD ekonomisindeki toparlanmaya olan güvenini ifade etti.

ABD ekonomisindeki toparlanmayla ilgili bu güven, gelişen ve gelişmekte olan bazı ülkelerde görülenin tam zıttı. Bu ülkeler, artan virüs vakaları ile uğraşırken ekonomilerini yeniden açmakla mücadele ediyor.

ING ekledi, “USD gücünün ardındaki faktörüler, ABD Hazine getirilerindeki reflasyonist etkiye dair endişelerden, küresel büyüme beklentilerine dair endişelere kaydı.”

Öte yandan %0,1 düşüşle 7,9170 oldu. Anadolu Haber Ajansı yeni merkez bankası başkanının, Çarşamba günü yaptığı bir toplantıya atıf yaparak selefinin benimsediği tek faiz oranı çerçevesine bağlı kalma sözü verdiğini raporladı.

Hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şahin merkez bankası başkanı Naci Ağbal’ı görevden almıştı.

son faiz kararı öncesinde %0,1 artışla 0,9365’e ve %0,1 artarak 1,1061’e yükseldi. Merkez bankasının faizleri %-0,75 olan rekor düşük seviyede bırakması bekleniyor ancak merkez bankası Başkanı Thomas Jordan, muhtemelen frankın hızla çok değer kazanmasını önlemeye çalışmak için müdahale etme isteğini tekrarlayacaktır.

Perşembe günü toplantısı olan diğer bankalar ve . Rusya ve Türkiye merkez bankalarının faiz artırımlarında gördüğümüz üzere gelişmekte olan piyasalar, artan ABD dolarının yarattığı baskının büyük bölümünü hissediyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir