Dolar yükseliyor, Covid-19 endişeleri ve olası vergi artışları hissiyatı vurdu

Dolar yükseliyor, Covid-19 endişeleri ve olası vergi artışları hissiyatı vurdu

Dolar yükseliyor, Covid-19 endişeleri ve olası vergi artışları hissiyatı vurdu

Investing.com – Çarşamba günü Avrupa ticaretinde dolar yükselerek yaklaşık dört ayın yükseğine ulaştı. Üçüncü dalga Covid-19’a ilişkin endişeler ve olası vergi artırımları, yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesine yol açtı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,2 artışla 92,485’e yükselerek bu ayın başında gördüğü dört ayın yüksek seviyesi olan 92,506’y yaklaştı.

%0,1 artışla 108,62 olurken %0,4 düşüşle 0,7589’a indi.

İngiltere TÜFE verileri Ocak ayındaki %0,7’den %0,4’e düştükten sonra %0,5 kayıpla 1,3684’ten alıcılandı.

Pantheon Macroeconomics’ten analist Samuel Tombs, “Şubat ayında TÜFE enflasyonunda görülen büyük düşüş, karantina yüzünden stok fazlası ile kalan ve fiyatları düşüren perakendecileri yansıttı. Fiyatlar önceki karantinaların ardından görüldüğü gibi yine yükselecek. TÜFE enflasyonunun yıl sonuna kadar %2’yi aşacağından şüphe duymak için bir sebep yok” dedi.

%0,2 kayıpla 1,1824’e geriledi. Covid-19 vakalarında görülen büyük artışı takiben Hollanda da tıpkı Almanya, Fransa ve İtalya gibi karantinaları uzattı.

Bunların yanında Salı günü ABD’nin bir sağlık kurumu, AstraZeneca (NASDAQ:) aşısı için yayınlanan deney verilerinin, güncel olmayan verileri içerebileceğini söyledi.

Bu aşının sorunlu bir hikayesi var. Aşıyı olanlardan küçük bir gruptan gelen kan pıhtılaşması raporları üzerine birçok Avrupa ülkesi, aşının kullanımını askıya aldı. Geçen hafta Avrupa düzenleyicisi tarafından aşı aklanmıştı ancak etkinliğine olan güven sarsıldı ve özellikle bölgedeki yavaş aşı dağıtımı düşünüldüğünde bu haberler de pek yardımcı olmayacak.

ING analistleri, “Avrupa’nın Covid-19 krizini ele alış biçiminin, EUR üzerindeki negatif etkisi bariz görülüyor. Üçüncü dalga şimdi yeni karantinalara yol açıp Avrupa’nın küresel toparlanmada rol oynayabileceği zamanı erteleyerek Fransa, Hollanda ve İtalya gibiler için gerçek görünüyor” dedi.

Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Meclis finansal Hizmetler Komitesi önünde Salı günü yaptığı açıklamalar da Amerikan dolarını destekledi. Yellen vergi artışları olabileceğine işaret etti.

Yellen’a kurumsal vergi artırımlarının fiyatlar ve tüketiciler üzerindeki etkisi soruldu, o da mevcut çalışmaların “çok belirsiz” olduğunu söyledi ve vergilerden toplanan fonların, altyapı paketi de dahil olmak üzer hükümetin harcama planını finanse etmeye destek olacağını ekledi.

Yellen ve Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü Senato Bankacılık Panelinde konuşacak.

Nordea analistleri, “USD, farklı büyüme beklentilerine göre %15 düşüş yaşamak yerine yıllık bazda %20 artmalı” dedi.

Öte yandan , Batı ve Çin arasında artan gerilimler zemininde %0,1 artarak 6,5248’den alıcılandı. ABD, Avrupa ve İngiltere tarafından Çin’e uygulanan insan hakları yaptırımları, Pekin’den gelen yaptırım misillemesi ile karşılandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, şahin merkez bankası yöneticisi Naci Ağbal’ı ani bir kararla görevden almasından sonra lira zarar görmeye devam etti ve %1 artışla 8,0164’e yükseldi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir