Dolar yükselişte; Güvercin Powell artışları sınırlıyor

Dolar yükselişte; Güvercin Powell artışları sınırlıyor

Dolar yükselişte; Güvercin Powell artışları sınırlıyor

Investing.com – Seçilmiş Başkan Joe Biden ek teşvik planlarını açıkladıktan sonra dolar Cuma günü yükseldi ancak Fed Başkanı Jerome Powell’ın, parasal teşviki azaltma konusunda herhangi bir tartışmaya girmeyi reddetmesinin ardından artışlar sınırlı olabilir.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 yükselişle 90,267 oldu ve geçen hafta gördüğü yaklaşık üç yılın düşük seviyesini geride bıraktı. %0,1 düşüşle 103,67 olurken %0,3 kayıpla 0,7753’ten işlem gördü.

Biden’in 1,9 trilyon dolarlık harcama planı teklifi, hanehalklarına doğrudan ödemelerde artışı, işsizlik yardımlarında genişlemeyi ve aşılama ve virüs test programlarını yaygınlaştırmayı içeriyor.

Demokratlar, Temsilciler Meclisi yanında Ocak ayı başında Senato kontrolünü ele geçirdikten sonra bu teklif zaten bekleniyordu ancak yönetimin bu planları nasıl finanse edeceğine dair sorular, Hazine getirilerini yükselterek Amerikan dolarını destekledi.

Yine de artışlar sınırlı olabilir. Fed Başkanı Powell, Perşembe günü bir canlı yayında oldukça güvercin bir ton benimsedi ancak yılsonun doğru tahvil alımlarını azaltma konusun açıkça reddetmedi. Fed, en erken 2023’e kadar faizlerde artış beklemiyor.

Merkez bankasının “genişlemeci para politikalarından çıkış için doğru zaman olmadığını” söyleyerek ekledi: “ekonomi, hedeflerimizden epey uzakta.”

Geçen Cuma günü yayınlanan iş raporu, ABD’nin Aralık ayında 140.000 yaşadığını gösterirken Aralık TÜFE yıllık olarak %1,4 yükseldi – yine de son 10 yılın ortalamasının %1,7 altında.

Fed’in düşük faiz oranı politikası ve varlık alım programı, dolar üzerinde büyük baskı yapıyor.

Cuma günü yayınlanacak, ABD’ye ait bolca ekonomi verisi var. Aralık , ve {ecl-161||endüstriyel üretim}} verilerini göreceğiz.

Öte yandan %0,2 düşüşle 1,2665’e düştü. , İngiltere ekonomisinin Kasım ayında %2,6 küçüldüğünü gösterdi – Nisan ayından ve ülkenin ilk karantinasından beri üretimde yaşanan ilk aylık düşüş. Ekonomi şimdi Şubat ayındaki salgın başlangıcından önce olduğu seviyeden %8,5 daha küçük.

%0,1 düşüşle 1,2140’a geriledi ve İtalya’daki siyasi karmaşaya rağmen ufak bir düşüş yaşamış oldu. İktidardaki yönetim, koalisyon içindeki küçük bir partinin desteğini çekmesinin ardından baskı altında.

ING analistleri bir araştırma yazısında, “Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) büyük alımlarından fayda sağlayacak olan BTP-Bund makasında (spread) önemli bir açılma riskini sınırlı gördüğümüzden dolayı” döviz piyasalarına yayılmasının sınırlı olabileceğini söyledi.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir