Dolar yükselişte; genel eğilim hala düşük

Dolar yükselişte; genel eğilim hala düşük

Dolar yükselişte; genel eğilim hala düşük

Investing.com – Dolar Cuma günü Avrupa’da yükseldi ancak yine de düşük bir hafta yolunda ilerliyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 artışla 90,243 oldu ancak bu hafta %0,6 kaybetti.

%0,2 artarak 103,66 olurken zayıf raporu sonrası %0,4 düşüş ile 1,3673’e geriledi. %0,5 düşüşle 0,7728’e düştü.

Dolar son birkaç haftadır bir mücadele içinde.

Çarşamba günü Joe Biden ABD’nin 46. Cumhurbaşkanı olarak yemin etti ve başkanın 1,9 trilyon dolarlık teşvik önerisi ışığında yatırımcılar, yönetimdeki değişikliğin yüksek teşvik şansını artırdığını düşünüyor.

Bu durum, Amerikan doları için olumsuz olan risk hissiyatını destekledi ve yatırımcılar, beklenenden hızlı bir ekonomik toparlanma fikri ile daha riskli dövizlere hazırlandı.

Ancak bu ek teşviki finanse etmek için daha büyük borçlanma olacağı ve bunun enflasyon için anlamı ile Fed’in ultra genişlemeci para politikası, ABD Hazine getirilerinde artışa yol açarak doları destekledi.

Bununla birlikte ayın başlarında yayınlanan zayıf raporunu takiben Perşembe günü yayınlanan haftalık , geçen hafta yalnızca ufak bir düşüş olduğunu gösterdi. Bu, ABD işgücü piyasasında salgınla ilişkili gerginliğin devam ettiğine ve Fed’in bir süre daha genişlemeci olacağına işaret etti.

Öte yandan %0,1 düşüşle 1,2159’a geriledi ancak çift, bu hafta hala %0,7 yüksek.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) beklentilere paralel olarak Perşembe günü faizleri değiştirmedi.

ING analisti Petr Krpata, “esas ilgi dövizle ilgili yorumlardaydı” diyerek ECB Başkanı Christine Lagarde’ın, merkez bankasının dövizdeki gelişmelere “çok dikkat kesildiğini” eklediğini belirtti.

“para biriminin güçlenmesine karşı sözlü müdahaleyi ve hatta politik bir tepkiyi göz ardı etmesek de bunun gerçekleşmesi için önce Euro’nun canlı ve anlamlı bir şekilde güçlenmesi gerek.”

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir