Dolar yükseldi; Risk olayları güvenli liman talebini arttırıyor

Dolar yükseldi; Risk olayları güvenli liman talebini arttırıyor

Dolar yükseldi; Risk olayları güvenli liman talebini arttırıyor

Investing.com – Pazartesi günü dolar, yatırımcıların güvenli limanlara dönmesiyle yaşanan ufak artışlara sarılarak yükseldi. Covid-19 vakaları artarken küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin şüpheler de artıyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 artışla 90,787 oldu ve bir önceki seansta gördüğü bir ayın yükseği 90,860’tan uzaklaşmadı.

%0,1 düşüşle 103,75 ve %0,2 kayıpla 1,3562 dolardan işlem görürken %0,2 azalarak 0,7686’dan alıcılandı.

ABD’de tatil olması nedeniyle Pazartesi günü işlem aralıkları sınırlı olacak ancak yatırımcıların ihtiyatla yaklaşmasına neden olacak bir dizi risk olayı var.

Cuma günkü verilere göre Aralık ayında aydan aya %1,4 küçülme yaşadı. Beklenenin üzerinde bir düşüş yaşayan satışlar, dünyanın en büyük ekonomisinde tüketici harcamasının, dünya genelinde hızla artan virüs vakalarından etkilendiğini ortaya koydu.

Ayrıca Cumhuriyetçilerin yeni önerilen 1,9 trilyon dolarlık teşvik planının bazı kısımlarına karşı muhalefeti söz konusuyken Başkan Joe Biden’in Çarşamba günü göreve başlama yemininde Başkan Donald Trump’ın yaklaşan azil davasıyla daha da kötüleşen şiddet olayları ihtimali hakkında endişeler artıyor.

Yeni Hazine Bakanı olacak Janet Yellen’a, Salı günü Capitol Hill’de şahitliği sırasında Amerikan dolarının gücüne ilişkin görüşlerinin sorulması ve güçlü bir dolar politikası hedefini yeniden tasdiklemesi muhtemel.

ING analistleri bir araştırma yazısında “risk olayları ile dolu bir haftada doların ayı eğilimine ara verileceğini düşünüyoruz” dedi.

Öte yandan %0,1 düşüşle 1,2073 oldu. (ECB) toplantısı, AB zirvesi ve İtalya’nın siyasi krizi ile tek döviz bu hafta baskı altında olabilir.

ING, “Aralık ayındaki genişlemeci tedbirler sonrasında ECB’den pek bir şey beklenmiyor” diye ekledi. “Ancak Başkan Lagarde’ın, Euro’nun zaten bastırılmış bir enflasyon oranı üzerindeki etkisinden sakınarak ECB’nin ‘döviz kurunu dikkatlice incelediğini’ söylemesini bekliyoruz.”

%0,1 artışla 6,4857 oldu. Beklenenden daha güçlü gelen Çin verilerine rağmen hissiyat riskten kaçınma yönünde.

Çin’in Aralık ayında yıllık bazda %7,3 büyürken , bir yıl önceki son çeyreğe göre %4,6 artış yaşadı. Son çeyrekte ise %2,6 ve yıllık bazda %6,5 büyüdü.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir