Dolar yükseldi; Powell’ın güvercin yorumları getiri artışlarını tetikledi

Dolar yükseldi; Powell’ın güvercin yorumları getiri artışlarını tetikledi

Dolar yükseldi; Powell’ın güvercin yorumları getiri artışlarını tetikledi

Investing.com – Cuma günü Avrupa ticaretinde dolar yükseldi. Fed Başkanı Jerome Powell, artan Hazine getirilerine dair endişeleri dağıttı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %00,1 artışla 92,760 oldu.

%0,1 düşüşle üç ayın en düşük yeni seviyesi olan 1,1957 dolara gerilerken %0,2 kayıpla 1,3872 oldu. %0,3 artarak 108,25 ile sekiz ayın yükseğine tırmanırken %0,2 düşüşle 0,7710’a düştü.

Dolardaki bu artış, artışlar üzerine yaşandı. Getiriler, geçen hafta ulaştığı bir yılın zirvesi %1,61’den pek uzaklaşmadan %1,58’e kadar yükseldi.

Fed başkanı Powell Perşembe günü bir konferansta yaptığı konuşmada, ABD tahvillerindeki satışın “düzensiz” veya uzun vadeli faizleri merkez bankasının müdahale etmesini gerektirebilecek kadar yükseltme olasılığının olmadığını söyledi.

Powell ayrıca ekonomi “toparlanma yolunda epey ilerleyene” kadar ultra genişlemeci para politikasını sürdürme sözünü yineledi.

ING analistleri, “ABD getirilerine yönelik artış yönlü risklerin, risk varlıkları ile kısa dolar pozisyonlarını kırılganlaştırarak Fed’in 17 Mart toplantısına hakim olacağı açıkça görülüyor” dedi.

Diğer yandan Biden yönetiminin 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 destek paketi, Temsilciler Meclisi’nden geçtikten sonra kısa süre içinde Senato’da tartışılacak.

Perşembe günü Beyaz Saray’ın yaptığı açıklamaya göre toplamda 158,5 milyon hane, 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Senato versiyonu gereğince doğrudan ödeme alacak. Bu mali teşvik paketi, ekonomi toparlandıkça daha yüksek enflasyon ve dolayısıyla daha yüksek Hazine getirileri beklentilerini artırıyor.

İşgücü piyasasının önemli bir ölçümü olan resmi Şubat okuması TSİ 16.30’da paylaşılacak. Geçen ay yalnızca 49.000 iş imkanı oluşmasının ardından 182.000 iş artışı beklense de Çarşamba günkü ve Perşembe günkü haftalık verileri, yalnızca ufak gelişmeler gösterdi.

ING ekledi, “Powell, ABD’nin tam istihdam hedeflerini karşılaması için daha çok yolu olduğunu açıkça belirtti. Yine de beklenenden daha güçlü rakamlar, tahvil satışlarını artırma riski taşıyor ve dolardaki bu düzeltmenin daha da ileri gidebileceği konusunda uyarıyor.”

Öte yandan %0,1 artışla 6,4740 oldu. Ulusal Halk Kongresi (National People’s Congress) erken saatlerde başladı ve Çin, 2021 yılı için %6 üzerinde muhafazakar bir ekonomik büyüme hedefi koydu.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir