Dolar yükseldi; İstihdam verileri öncesi düşüş eğilimi ara verdi

Dolar yükseldi; İstihdam verileri öncesi düşüş eğilimi ara verdi

Dolar yükseldi; İstihdam verileri öncesi düşüş eğilimi ara verdi

Investing.com – Hazine getirileri yükselirken düşüş eğilimine ara veren dolar Cuma günü yükseldi. Ancak ABD’nin son istihdam raporu öncesi hareketler sınırlı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 düşüşle 89,812 oldu.

%0,1 artışla 103,90, %0,1 kayıpla 1,2262 oldu. Öncesinde yaklaşık üç yılın yükseği 1,2346’ya yükselmişti. %0,1 artarak 1,3579’a ulaşırken %0,2 yükseldi ve 0,7783’ten işlem gördü.

Covid-19 aşılamasının başlaması ve ABD’nin negatif faizlerinin desteklediği küresel toparlanma umutları yüzünden Amerikan doları aylardır düşüşte.

Bu haftaki genel eğilime bir katkı da Demokratların Senato’nun fiili kontrolünü ele geçirerek seçilmiş Başkan Joe Biden’in ek harcama planı için alan sağlaması oldu.

Bununla birlikte Washington DC’deki siyasi kargaşa ortamında Mart ayından beri ilk kez bu hafta %1’i aşan ile bu eğilim duraksadı.

ING analisti Chris Turner, “bununla birlikte aşı dağıtımının, yılın ikinci çeyreğinde ekonomilerin tekrar açılmasına olanak sunacağına dair beklentiler, dolar eğiliminde herhangi bir düzeltme görürsek bunların makul derecede sığ düzeltmeler olacağı anlamına gelmeli” dedi.

“Artık EUR/USD ile USD/JPY çiftlerinin, yılı 1,30 ve 100’e yakın bitirmesini bekliyoruz.”

Dikkatle beklenen aylık tarım dışı istihdam raporu öncesinde ticaret aralıklarının Cuma günü dar olması bekleniyor. Yatırımcılar, büyük ölçüde yeni teşvik ile işgücü piyasasının kendine gelip gelmeyeceğini gösteren ipuçları arayacak.

Aralık rakamının 71.000 iş artışı göstermesi bekleniyor – Kasım ayında 245.000 artış yaşanmıştı. Bu haftanın başında ADP’nin istihdam raporu, Aralık ayında özel sektörde ekonomistlerin beklediğinin epey altında bir rakam ile 123.000 iş kaybı olduğunu gösterdi.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir