Dolar yükseldi; Hazine getirileri, Powell’ın açıklamalarından sonra yükseldi

Dolar yükseldi; Hazine getirileri, Powell’ın açıklamalarından sonra yükseldi

Dolar yükseldi; Hazine getirileri, Powell’ın açıklamalarından sonra yükseldi

Investing.com – Dolar, ABD Hazine getirilerindeki artış sayesinde Perşembe günü yükseldi. Oysa Fed, güçlü bir ekonomik büyüme beklerken faizleri artırmak için acele etmeye gerek olmadığını pekiştirdi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,2 artışla 91,602 oldu.

iki günlük politika toplantısına başlarken %0,3 artışla 109,18 oldu. Bir raporu bankanın, uzun vadeli faiz oranlarının %0 hedefi civarında hareket etmesine izin veren örtük bir bandı bir miktar genişletmesinin beklendiğini söyledi.

%0,2 düşüşle 1,1957 oldu ancak bir haftanın yükseği 1,1989’dan pek uzaklaşmadı. %0,2 artarak 0,7812’ye yükseldi.

Merkez bankasının son politika kararı iletilirken Başkan Jerome Powell, enflasyonda hedef üzerine bir yükselme ve güçlü bir ekonomik toparlanma tahmin etse bile Fed’in mevcut politikasına bir süre daha bağlı kalacağını yineledi.

Fed 2021 yılında ekonominin %6,5 büyüyeceğini tahmin ediyor; 1984 yılından beri GSYH’de görülen en büyük yıllık artış olacak ve üç ay öncesinin %4,2 olan tahminlerinden de epey yüksek. Enflasyon ölçümü olarak kullandığı çekirdek kişisel tüketim harcamalarının, yıl sonuna kadar %2,2 ve sonraki iki yılda da %2 üzerinde olacağını gördü.

ABD Hazine senedi, %1,73 üzerine çıkarak bir yılın en yüksek seviyesini gördü ve Powell’ın güvercin yorumlarının ardından Amerikan doları için destek sağladı.

Nordea analistleri bir yazıda “Aralık ayındaki sadece bir kişiye kıyasla 18 FOMC üyesinden dördü, 2022 yılında bir faiz artırımı görüyor” dedi. “Bu, Fed’in daha iyimser olduğunun bir başka göstergesi ancak zar zor sıkılaştırma taraftarı olduğunu gösterme konusunda aşırı temkinliler ve herhangi bir artırım iması konusunda ortak bir yaklaşımdan kaçınıyorlar.”

Öte yandan %0,1 düşüşle 1,3948 oldu. , Perşembe günü toplantıda para politikası duruşunu değiştirmesi beklenmese de ekonomik görünüm iyileşse bile para politikasını sıkılaştırma konusundaki yüksek çıtasını muhtemelen vurgulayacak.

Gelişmekte olan piyasa dövizlerine bakalım: Türkiye Cumhuriyeti toplantısı öncesinde %0,8 artışla 7,5601 oldu. Toplantıda borçlanma maliyetlerinde artış yapılması bekleniyor. Endonezya Bankası faizleri değiştirmedi ve rupi sakin seyretti. Brezilya merkez bankasının, enflasyondaki artışı önlemek için on yılın en büyük faiz artırımını yapmasının ardından Brezilya reali %0,8 artış gösterdi. faizleri 75 bp artırarak %2,75’e çıkardı ve bu yıl faiz artırımı yapan ilk G20 ülkesi oldu.

ise %0,1 artışla 5,5845’e yükseldi.

Çoğu ekonomist, petrol fiyatlarında görülen son artış ve liradaki volatilite ışığında artan enflasyonist baskı ile mücadele etmek için merkez bankasının gösterge faizini 100 bp artırarak %18’e çıkarmasını bekliyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir