Dolar yükseldi; Fed, merkez bankası haftasının lideri

Dolar yükseldi; Fed, merkez bankası haftasının lideri

Dolar yükseldi; Fed, merkez bankası haftasının lideri

Investing.com – Dolar Salı günü yükseldi. Merkez bankası toplantılarının hakim olduğu bir haftada ilgi, özellikle Fed üzerinde olacak.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 artışla 91,927’ye yükseldi.

Pazartesi dokuz ayın yükseği olan 109,36’yı gördükten sonra ikilisi, Japonya Bankası’nın (BoJ) Perşembe günü başlayacak olan iki günlük politika toplantısı öncesinde %0,1 yükselişle 109,22 oldu.

%0,1 kayıpla 1,1919’a gerilerken Perşembe günkü İngiltere Bankası (BoE) toplantısı öncesinde %0,5 düşüşle 1,3831’e düştü. Artan enflasyon beklentileri ile BoE’nin Perşembe günü politik bir değişim yapmayacağına olan güven birleşti. %0,3 kayıpla 0,7736’ya indi.

Bu hafta esas ilgi, Salı günü başlayacak olan toplantısı üzerinde olacak.

ABD merkez bankasının, mevcut para politikasında herhangi bir değişiklik yapması beklenmezken ekonomik büyüme ve artan enflasyonun, para politikasında beklenenden daha hızlı bir normalleşmeye yol açabileceği endişeleri arasında Başkan Jerome Powell’ın tahvil getirilerindeki artışla ilgili söyleyecekleri ilgiyle incelenecek.

ING analistleri “büyük oranda değişmez bir FOMC açıklaması ve Fed’in teşvikleri azaltmak için daha çok yolu olduğunu tekrarlayan Jay Powell’ın basın toplantısı, dolardaki koşunun çok hızlı olmasını önleyebilir” dedi.

Piyasa ayrıca büyük bankaların rezerv mevduatlarını ve Hazine varlıklarını, sermaye oranı hesaplamalarından çıkarmasına olanak tanıyan ek kaldıraç oranı muafiyeti konusundaki kararı da bekliyor. Bu, bu ayın sonunda bitecek.

ING ekledi, “bunu uzatamamak büyük bir sürpriz olacak ve Hazine göstergelerini vuracaktır. Ayrıca ABD bankalarının özsermayeyi daha çok artırması gerekeceği görüşü ile hisse senetlerine de etki eder.”

Fed dışında Perşembe günü toplanacak olan merkez bankasının, temel politika faizini değiştirmemesi bekleniyor ancak enfasyonist baskıdaki artış yönlü eğilim, Perşembe günü ve Cuma günü merkez bankalarının giderek daha çok zorlaşan kararlar almasına neden olacaktır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir