Dolar yükseldi, ABD büyüme profili etkileyici görünüyor

Dolar yükseldi, ABD büyüme profili etkileyici görünüyor

Dolar yükseldi, ABD büyüme profili etkileyici görünüyor

Investing.com – Salı günü dolar yükseldi. Yatırımcılar, ABD ekonomisinde güçlü büyüme sinyalleri ve etkileyici bir aşı dağıtımı üzerine büyük oranda pozitif olan hissiyatı sürdürüyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 artışla 92,688 oldu.

%0,1 artışla 110,31 olurken %0,1 düşüşle 1,3885’e geriledi. Avustralya merkez bankası, Salı günü temel politika enstrümanını değiştirmedi ve %0,2 kayıpla 0,7634’e düştü.

ING analistleri “Avrupa mali teşvikini alana ve daha da önemlisi aşılamada başarılı olana kadar (kıta Avrupası nüfusunun %10’u, ABD’nin %29’u, İngiltere’nin %45’i aşılı), doların istisnai durumuna karşı savaşması zor” dedi.

Almanya Pazartesi günü yaptığı duyuruda, Mayıs başına kadar nüfusun %20’sini aşılayacağını söyledi ancak bu bile ülkeyi, ABD’nin gerisinde bırakıyor.

Öte yandan üçüncü Covid-19 dalgası ile ilişkili olan karantinalar nedeniyle AB resesyonla karşı karşıya kalırken ABD’nin verileri, ekonomide güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor. Pazartesi günü ve Cuma günü güçlü bunu gösterdi. 

ABD’nin Şubat ayı yayınlanacak. Investing.com tarafından takip edilen analistler, 6,917 milyon olan önceki aya göre 6,99 milyonluk bir okuma bekliyor.

Avrupa’da yaşadığını gösteren tek yer İngiltere. Pazartesi günü yapılan açıklamada gelecek haftadan itibaren kuaför, spor salonları ve bar/restoranların dışarıda oturmaya açılacağı söylendi.

Geçen hafta İngiltere, 2020 dördüncü çeyrek GSYH büyüme verisinde olumlu bir revizyon gördü. ING’nin söylediğine göre %1,0 olan çeyreklik büyüme %1,3’e yükseltildi. “ ikilisi 0,8500 civarında baskı altında kalırken bu, göreceli olarak GBP’yi desteklemeye devam etmeli.”

Öte yandan %0,2 düşüşle 6,5490’a geriledi. Veriler, işe alımların artması ve iş iyimserliğindeki toparlanma ile Çin’in hizmet sektöründeki yükselişin hız kazandığını gösterdi.

54,3 puan ile Aralık ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Şubat ayında 51,5 puanda idi ve şimdi aylık bazda küçülme ile büyümeyi ayıran 50 puanın epey üzerinde.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir