Dolar yüksek getiriler üzerine artış yaşıyor; sterline bütçe desteği

Dolar yüksek getiriler üzerine artış yaşıyor; sterline bütçe desteği

Dolar yüksek getiriler üzerine artış yaşıyor; sterline bütçe desteği

Investing.com – Dolar Perşembe günü Avrupa ticaretinde yükseldi. Yatırımcılar Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasını beklerken artan ABD Hazine getirileri destek oldu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 artarak 91,002 oldu.

%0,1 düşüşle 1,2058 ve %0,1 yükselişle 107,12 oldu. Bununla birlikte emtia dövizleri hala destek görüyor: Çarşamba günü yayınlanan güçlü GSYH verilerinin ardından %0,5 kazançla 0,7812’ye yükseldi. ve dolarları da artış kaydetti.

10 yıllık ABD Hazine getirileri %1,49 civarında seyrederek devlet teşviki ile desteklenen güçlü bir ekonomik toparlanmanın, enflasyonda artışa yol açacağı iddiaları üzerine geçen hafta gördüğü bir yılın yükseği %1,61 seviyesine doğru yol aldı.

Böylece gözler Fed Başkanı Powell’ın konuşmasına çevrildi. Mart ortasında Fed’in politika düzenleme komitesi toplantısı öncesindeki son çıkışı ile bir konferansta konuşma yapacak.

Son günlerde çoğu Fed yetkilisi, Hazine getirilerindeki artışı göz ardı etti ancak Fed Yöneticisi Lael Brainard, getirilerdeki hızlı artışın “gözüne çarptığını” kabul etti.

ING analistleri “Hazine piyasasındaki olayları izlediğine dair açıklamalar, ortamı sakinleştirmeye ve yüksek getirili dövizlere ve daha zayıf dolara dönüşü teşvik etmeye yeterli olabilir” dedi. “Powell’ın böyle bir endişesi, ABD Hazine getirilerinin ABD getirilerindeki olası artış ile dolardaki kısa pozisyon kapamaları tetikleyerek ‘doğru seviyeyi bulmasından’ Fed’in mutlu olduğu anlamına gelmez.”

Hazine getirilerindeki artış, Çarşamba günü ABD işgücü piyasasının Şubat ayında zorluk yaşadığını gösteren verilere rağmen yaşandı. beklenenden daha az artış yaşadı. Bununla birlikte haftalık da yakından takip edilecek. Cuma günü de verileri paylaşılacak.

Yüksek getiri meselesi sadece ABD’ye özgü bir durum değil. İngiltere’nin 10 yıllık Gilt getirisi, hükümetin çok daha yüksek bir borçlanma açıklaması üzerine %0,78’e yükselerek geçen hafta gördüğü 11 ayın yükseği %0,836’ya yakın seyretti.

O zamandan beri %0,775’e geriledi ancak sterlin desteğini koruyor; %0,1 artışla 1,3956 oldu.

ING ekledi, “dünkü İngiltere bütçesinin, doğru dengeyi tutturduğu ve bahardaki toparlanışı desteklediği görüldü. Gilt, beklenenden daha büyük arz planları ile satış gördü ancak biz, İngiltere’deki büyüme beklentileri yeniden değerlendirildiğinde GBP’nin desteklenebileceğini düşünüyoruz” dedi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir