Dolar, yeni yılın toparlanma iyimserliği ile arkadaşsız kaldı

Dolar, yeni yılın toparlanma iyimserliği ile arkadaşsız kaldı

Dolar, yeni yılın toparlanma iyimserliği ile arkadaşsız kaldı

Investing.com – ABD faiz oranlarının uzun bir süre daha düşük kalacağı beklentileri arasında dolar arkadaşsız kaldı ve Covid-19 aşılarının dağıtımı ile küresel bir ekonomik toparlanma için umutlar artarken zayıfladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,3 düşüşle 89,597 oldu ve geçen hafta gördüğü iki buçuk yılın düşük seviyesi 89,515’ten pek uzaklaşmadı. Endeks geçen yıl %7 üzerinde değer kaybederek 2017’den beri ilk yıllık kaybını yaşadı.

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, enfeksiyon artışları nedeniyle hükümetin acil durum ilan etmeyi düşündüğünü söyledikten sonra %0,2 gerileyerek 102,95 oldu.

%1 artışla 1,2262, %0,2 yükselişle 1,3693 olurken %0,2 artarak 0,7721’e ulaştı.

Nordea analistleri, “bu yıla başlarken EUR/USD, gelişmekte olan piyasa (EM) dövizleri ve risk varlıkları üzerine iyimserliğimizi koruyoruz ve hem mali hem de parasal idarelerin, ayaklarını niceliksel genişleme (QE)/teşvik pedalından çekmeyi düşünmelerine yetecek güçte bir toparlanmaya kadar da bu hikâyeyi gerçekten sorgulamak istemiyoruz” dedi.

ABD Fed üyelerinin düşüncelerine dair ilk işaretler, Çarşamba günü Aralık ile gelecek. Bu tutanaklar, merkez bankasının gelecek politikasına dair kılavuzunu daha açık hale getirmek ve bu yıl varlık alımında ek artış olasılığı ile ilgili tartışmalara dair yeni detaylar verebilir.

Veri takviminde bugün imalat anketleri var ancak gözler çoğunlukla, Salı günü Georgia’da yapılacak olan ikinci tur Senato seçimlerinde olacak. Bu seçim ile Senato kontrolünün hangi partide olacağı belirlenecek. Cumhuriyetçilerin zaferi, partilerinin Senato’da dar bir çoğunluğu korumasını garantileyecek. Ancak eğer Demokratlar kazanırsa onların daha yüksek teşvik harcaması çıkaracaklarına dair beklentiler ve bununla ilişkili olarak piyasa hissiyatında gelişme olması ile dolar daha da zayıflayabilir.

Cuma günü yayınlanacak olan ABD’nin resmi da yatırımcıların aklında olacak.

Diğer yandan İngiltere, halihazırda kullanılan (NYSE:) ve BioNTech (NASDAQ:) aşılarına göre daha ucuz ve daha kolay depolanabilir olan, AstraZeneca (NASDAQ:) ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşıyı dağıtacak ilk ülke olacak.

Bu aşı ile pandemiye karşı yürütülen küresel aksiyonda yeni bir adım daha atılmış olacak ve bir tür sürü bağışıklığı kazanılması ve dünya ekonomilerinin yeniden açılabilmesi için gereken zamanı kısaltması bekleniyor.

Öte yandan %1,1 düşüşle 6,4632 oldu. Aralık ayına ait 53 puana yükselerek kilit imalat sektöründe büyümenin devam ettiğine işaret etmesi ile yuan iki buçuk yılın yükseğine tırmandı. Çin’in ekonomik toparlanışı devam ederken yuan şimdi dolar satışı için tercih edilen bir araç olarak kullanılıyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir