Dolar yen karşısında bir yılın yükseğinde, Hazine getirileri yükseldi

Dolar yen karşısında bir yılın yükseğinde, Hazine getirileri yükseldi

Dolar yen karşısında bir yılın yükseğinde, Hazine getirileri yükseldi

Investing.com – Salı günü dolar yükseldi ve yen karşısında bir yılın yükseğini gördü. ABD Hazine getirileri, enflasyon endişeleri üzerine tekrar artmaya başladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 artışla dört buçuk ayın yeni yükseği 93,052’ye yükseldi.

Salı günü Amerikan dolarının yaşadığı artışın çoğu yen karşısında oldu; %0,3 artışla 110,15 oldu ve geçen yıl Mart ayından beri ilk kez 110 üzerine çıktı. Bu ikili, ABD Hazine getirilerindeki hareketlere özellikle hassas.

%1,75 seviyesinde işlem görerek bu ayın başında gördüğü 14 ayın yükseği %1,7540 civarında seyretti. Hız kazanan aşı programı, ekonomik toparlanma sinyalleri ve büyük ABD teşvikleri enflasyon endişelerini artırdı. Başkan Joe Biden, bu hafta altyapı harcaması üzerine yeni büyük bir plan açıklayacak. Paskalya tatili sonrasında da çocuk ve sağlık bakımı ile ilgili ek harcama planları açıklanacak.

Öte yandan İngiltere’de hareketlilik üzerindeki bir dizi kısıtlama kaldırılırken %0,1 yükselişle 1,3771 oldu. %0,2 artışla 0,7645’e yükseldi.

%0,1 düşüşle 1,1749’a geriledi ve bu ayı %2,5 civarı düşüşle bitirme yolunda ilerliyor. Artan virüs vakaları ve Fransa ve Almanya’daki gibi yeniden uygulanan karantinalar, Avrupa ekonomisinin kısa vadeli görünümünü kararttı.

ING analistleri, “Cuma günü EUR/USD artışı daha fazla ilerleyemedi ve bu hafta muhtemelen 1,1700’e karşı kırılganlaştı” dedi.

Salı günü ABD’nin esas ekonomi verisi, Mart ayı raporu olacak ve eyaletler yeniden açılıp ABD aşı programı hız kazanmaya devam ederken verinin gelişme göstermesi bekleniyor.

Bununla birlikte çoğu göz, Kutsal Cuma günü paylaşılacak olan aylık ABD raporunda olacak. Fed politikacıları, devam eden akomodatif para politikası için işgücü piyasasındaki zayıflıktan dem vurmaya devam ediyor.

Nordea, “USD görünümünü doğru bir şekilde almak, muhtemelen yaz boyunca pozisyon almanın temel taşı olacak ve bu da riskleri yüksek tutacaktır. USD pozitif kalmaya devam ediyoruz ve reflasyonist bahisleri kaldırmaya başlamak için daha fazla neden buluyoruz” dedi.

Öte yandan %0,8 yükseldi ve 8,2528 oldu. Türkiye merkez bankası başkan yardımcısı Murat Çetinkaya, Salı günü Resmi Gazete’de yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre görevinden alındı.

Bu ayın başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merkez bankası başkanı şahin Naci Ağbal’ı görevden alarak yerine Şahap Kavcıoğlu’nu getirmiş, ülkenin yüksek enflasyonla mücadelede geleneksel olmayan yöntemlere döneceği korkularını artırmıştı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir