Dolar, Yellen’in ifadesi öncesinde düşüşte

Dolar, Yellen’in ifadesi öncesinde düşüşte

Dolar, Yellen’in ifadesi öncesinde düşüşte

Investing.com – Günün ilerleyen saatlerinde ilgi, Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’in Kongre’deki ifadesine kayarken Salı günü dolar düşüş yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,2 düşüşle 90,547 oldu. ABD piyasalarında tatil nedeniyle ticaret zayıf olsa da dün gece 21 Aralık’tan bu yana ilk kez 90,94’e yükseldi.

%0,4 artışla 104,06 olurken %0,2 yükselişle 1,2096 ve %0,1 artarak 1,3597 dolardan işlem gördü. %0,4 yükselerek 0,7711’den alıcılandı.

Janet Yellen, yıllarca Fed aksiyonlarını savunduktan sonra Salı günü ABD ekonomi politikasında satış temsilcisi olarak yeni bir role adım atıyor. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Joe Biden’in önerdiği 1,9 trilyon dolarlık Covid yardım paketine duyulan ihtiyacı ana hatlarıyla belirtmesi ve hükümetin “büyük adım atması gerektiğini” söylemesi bekleniyor.

Yellen’a ayrıca görevden ayrılacak olan Başkan Donald Trump’ın, doların güçlenmesine karşı sık sık söylenmesinin ardından yeni yönetimin döviz politikasının sorulması da bekleniyor.

ING analistleri, “en iyi tahminimize göre Yellen, güçlü bir dolar politikasına inandığını söyleyecektir ancak döviz kurlarının en iyi şeklini piyasa belirlemeli” dedi. “Bu açıklamalar üzerine doların ralliye ihtiyacı olup olmadığı konusunda şüpheliyiz.”

ABD dövizi, 2020 sonundaki büyük kayıplardan toparlanarak yılın başından bu yana majör emsalleri karşısında yaklaşık %2 yükseldi. ABD Hazine verimleri de Biden’in teşvik planına karşılık yükseldi.

ABD para politikasının bir süre daha ultra genişlemeci olmaya devam etme olasılığı ile bu artışlar uzun ömürlü olmayabilir. Merkez bankasının üst düzey yönetimi, gelecek yıldan önce tahvil alımlarını ‘azaltma’ iddialarını geri püskürttü.

Bununla birlikte şimdilik bu hafta için bir dizi risk olayı var ve bu noktada yatırımcılar, doların güvenli limanını terk etme konusunda temkinli olacak.

Başkan Donald Trump’ın azil duruşması esnasında ve Biden’in göreve başlama yemininde sivil kargaşa çıkma ihtimali endişe yaratıyor. Perşembe günü Japonya Bankası ve Avrupa Merkez Bankası toplantıları olacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir