Dolar, Türkiye’deki karışıklığın ortasında güvenli liman olarak güç kazanıyor

Dolar, Türkiye’deki karışıklığın ortasında güvenli liman olarak güç kazanıyor

Dolar, Türkiye’deki karışıklığın ortasında güvenli liman olarak güç kazanıyor

Investing.com – Dolar Pazartesi günü erken Avrupa ticaretinde yükseldi. Özellikle Türk lirası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, şahin merkez bankası yöneticisini aniden görevden almasının ardından zarar gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 artışla 92,047 dolar oldu.

%0,2 düşüşle 108,70, %0,1 kayıpla 1,3853 ve %0,2 kayıpla 0,7727 oldu. %0,1 azalarak 1,1888’e geriledi. Üçüncü Covid-19 dalgası Avrupa’nın büyük bölümünü vurduktan sonra tek döviz zayıfladı.

Bununla birlikte piyasa ilgisinin çoğu Türk lirasında olacak. %8,4 artışla 7,8226’dan işlem gördü. Erdoğan hafta sonu aldığı şok edici kararla, dört aydır görevde olan merkez bankası yöneticisi Naci Ağbal’ı görevden aldı. Bu karardan daha birkaç gün önce Ağbal, artan enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarında büyük bir artış duyurmuştu.

Erdoğan bunun akabinde Ağbal yerine Şahap Kavcıoğlu’nu getirdi. Düşük faiz oranlarını savunan Kavcıoğlu’nun göreve gelmesi, enflasyonla mücadelede atılan geleneksel adımları tersine çevireceği ve bunun da piyasada uzun süreli dalgalanmaya yol açabileceği korkusunu artırdı.

Görevindeki kısa sürede Ağbal, faizleri 875 bp artırarak %19’a çıkardı ve lirayı dipten çıkaran siyasi güvenilirliği kısmen yeniden kazandı.

Societe Generale stratejisti Phoenix Kalen, “dövizi savunmak için fazla rezerv olmadan ve yerli ve yabancı yatırımcı sermayesinde beklenen çıkış göz önüne alındığında Türkiye’nin önümüzdeki aylarda yeni bir döviz krizinden kaçınması zor olabilir” dedi.

Bu karmaşanın diğer gelişmekte olan piyasalara da yayılabileceği endişeleri dolara destek oldu. Örneğin Rusya merkez bankası temel faizleri 2018’den bu yana ilk kez artırmasına rağmen %0,8 artışla 74,732 oldu.

Bu haftanın ilerleyen zamanlarında yatırımcı ilgisi, büyüme ve enflasyon için parlak bir görünüm ortamında geç satışların yoğun olduğu vadelere odaklanmış ABD tahvil ihalelerinde olacak.

ING analistleri “Avrupa’da artan üçüncü virüs dalgası ve ABD Hazine getirilerinde düzensiz satış tehdidi, risk hissiyatını avlamaya devam ediyor. Bu durum dolara biraz destek sağlıyor” dedi.

Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, ABD Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde Fed ve Hazine’nin pandemi politikaları konusunda Salı günü ilk ortak ifadelerini sunmaları bekleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir